środa, 16 stycznia 2013

Mucho, dlaczego mi to robisz?!?!

Wydawnictwo Mucha Comics właśnie niesamowicie mnie zasmuciło, gdyż opublikowało na fb taką wiadomość: 

W związku z pojawiającymi się coraz częściej pytaniami związanymi z Wielką Kolekcją Komiksów Marvela, Mucha oświadczyć musi, co następuje: 
Mucha otrzymała od agenta Marvela, firmy Panini, zlecenie na opracowanie zawartości (tak zwany prepress) polskiego wydania Wielkiej Kolekcji Komiksów Marvela. Niestety, Mucha nie ma żadnego wpływu na zawartość kolekcji. Nie mamy również licencji na tytuły Marvela, które wydawaliśmy w latach 2008-2010 (warunki umowy wygasły i w tej chwili możemy jedynie sprzedawać egzemplarze znajdujące się w magazynie).

Marvel może sprzedawać prawa do publikacji tytułów, które wydawaliśmy. Sprzedało firmie Hachette Polska. Z tychże powodów, a także biorąc pod uwagę fakt, że nie jesteśmy w stanie konkurować z cenami albumów Wielkiej Kolekcji Komiksów Marvela, album WOJNA DOMOWA (Civil War) będzie najprawdopodobniej naszą ostatnią pozycją z Marvel Comics - przynajmniej dopóki Kolekcja Hachette będzie ukazywać się na rynku.
Wielka szkoda, bo komiksy Muchy kupowałem tylko i wyłącznie dla komiksów Marvela.

źródło: FB

14 komentarzy:

 1. Komiksy Muchy kupowałeś tylko dla Marvela? To może źle robiłeś? Lwy z Bagdadu, Loveless, Daytripper, Opowieści wojenne i All Star Superman, to bardzo dobre rzeczy!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najlepszy "nie-marvelowy" komiks od Muchy to Detektyw Fell. Te co wymieniłeś jakoś mi nie podeszły specjalnie. Szczególnie All-Star.

   Usuń
 2. Mucha strzeliła fochem, co pokazało, że wydawnictwo jest słabe i nie jest przygotowane na walkę z konkurencją. Poza tym, niestety, jak nie pilnują się terminów wygaśnięcia licencji, to powinni obwiniać siebie, a nie Marvela i Hachette. Logicznym jest również to, że Marvel po wygaśnięciu takowej licencji w Polsce może sprzedać ją innemu wydawnictwu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A nie przyszło Ci do głowy, że Mucha chciała te licencje przedłużyć?
   Tylko że trudno było im przelicytować o wiele bogatszą firmę?
   Że warunki umowy wygasły, bo Marvel życzył sobie kokosów za jej przedłużenie?

   Usuń
 3. Nie wiem czego się spodziewaliście. Przecież było wiadomo, że skoro Hachette dało zlecenie dla Muchy, to będzie starać się zabezpieczyć swoje pozycje tak żeby było jak najmniej dubli. Mucha powinna iść w wydania Vertigo. ,,Czterech jeźdźców apokalipsy" to dobry kierunek. Egmont ma Batmana, trzeba robić coś w kontrze. Chętnie widziałbym jakiegoś Spawna, może Lobo. Fajnym pomysłem byłoby też powtórne wydanie n rynku polskim ,,Kaznodziei", tym razem np. w HC.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko nie Lobo i Spawn!

   Usuń
  2. A możesz powiedzieć dlaczego nie Lobo i Spawn?

   Usuń
 4. No to pytanie - na jakie komiksy Marvela, wchodzące w domniemany skład kolekcji (wg wikipedii) Mucha dalej ma licencję? Tj. wydane są po 2010 roku? Czy te komiksy nie ukażą się wobec tego w WKKM? Ktoś potrafi podać tytuły takich pozycji? Poza Civil War, bo to jest oczywiste z powyższego oświadczenia - czy Civil War też nie zobaczymy w WKKM?
  Cieszy mnie fakt, że Mucha nie ma wpływu na zawartość - nie będzie mogła blokować wartościowych tytułów, które mają się ukazać w WKKM, tylko dlatego, że sami je wcześniej wydali. W efekcie kolekcja faktycznie będzie Wielką, swoistym podsumowaniem, a nie tylko zlepkiem gorszych tytułów, którymi nikt sobie do tej pory nie zawracał głowy.
  Mucha opracowując kolekcję też na pewno wynegocjowała wartościową umowę i pewnie dlatego może pozwolić sobie na odpuszczenie wydawania tytułów Marvela - widocznie starczy im funduszy z samego opracowywania.

  Jaxx

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaje mi się, że Mucha nie ma już licencji na wydania Marvela. Hachette nie chce chyba jednak dopuścić do sytuacji, w której na rynku będzie ta sama historia z dwóch wydawnictw i w różnych cenach, stąd też na ,,Civil War", ,,Marvels" czy też ,,House of M" w WKKM przyjdzie pewnie jeszcze z rok poczekać. Dwa pierwsze mam właśnie z Muchy. Kiedy ukażą się w WKKM to też sobie kupię.

   Usuń
 5. Szkoda, bo liczyłem na kolejne tomy Nowych Avengersów, które naprawdę dobrze mi się czytało, a tak muszę poczekać co najmniej 4 lata (jeżeli utrzyma się 2 tygodniowy cykl wydawania WKKM):(. Oczywiście gdyby Mucha kontynuowała Marvele i tak równolegle kupowałbym WKKM.

  OdpowiedzUsuń
 6. Geeku, masz wszystkie komiksy Marvela z Muchy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mam wszystkich: brakuje mi kilku, ale w najbliższym czasie postaram się trochę nadrobić. Mam chrapkę na Wolverine'a i Civil War.

   Usuń
 7. W UK kolekcja jest dopiero na półmetku, a Hachette już testuje 60-tomową kontynuację pod nazwą "Marvel's Mightiest Heroes - Graphic Novel Collection":

  http://www.mightiestcollection.com/

  Jeśli i ten zestaw ukaże się w Polsce, to Mucha może pożegnać się z publikacją komiksów Marvela na prawie 5 lat.

  ----
  eses

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli WKKM będzie sukcesem, to ta kolekcja na pewno do nas zawita. Jednak nie tak jak w UK, gdzie w dwie kolekcje będą ukazywać się jednocześnie, a raczej jedna po drugiej. I wówczas faktycznie Hatchette będzie miało monopol na Marvele.

   Jaxx

   Usuń