poniedziałek, 6 maja 2013

Karcianka jak marzenie - Legendary: A Marvel Deck Building Game

Jeżeli wam się nudzi, nie macie żadnej ciekawej gry na kompie lub konsoli, przeczytaliście wszystkie ciekawe książki i komiksy i jakoś nie macie ochoty na wychodzenie na zewnątrz, to mamy dla was z Michałem świetne zajęcie - zagrajcie w grę karcianą z bohaterami Marvela!


Jakiś czas temu otrzymałem od Michała informację o karciance, w którą gra i mi poleca. Jako że nie znam się za bardzo na takich rzeczach (kilka razy grałem w Pokemony, ale to na własnych zasadach), dlatego poprosiłem go o napisanie kilku słów o tej grze.
W odpowiedzi dostałem długi i ciekawy tekst oraz zdjęcia, które widzicie.


Legendary to gra pół-kooperacyjna z kategorii Deckbuilding.

Półkooperacyjna oznacza, że gracze wspólnie walczą z grą - tutaj naszym najważniejszym przeciwnikiem jest właśnie gra i możemy wspólnie przegrać, jeśli sobie nie poradzimy z zagrożeniem. Kooperacja jednak nie jest całkowita, ponieważ zwycięża ten z graczy, który pokona przeciwników o najwyższej wartości punktowej (dlatego czasami wcale nie robi się tego co najlepsze dla grupy, ale coś, co czasami jest gorsze, ale daje nam więcej punktów na koniec gry). Początkowo myślałem, że można zignorować punkty i grać totalnie wspólnie, jednak wówczas kilka kart zupełnie traci sens.

Deckbuilding natomiast oznacza, że sama rozgrywka polega na budowaniu coraz lepszej talii - zaczynamy z bardzo słabymi kartami S.H.I.E.L.D. Troperami i S.H.I.E.L.D. Agentami, a w trakcie rozgrywki dokupujemy nowe (X-Men, Avengers + inne z uniwersum Marvela).

W trakcie gry walczymy z głównym Mastermindem, którego pokonanie zapewnia nam zwycięstwo (w zestawie podstawowym są to Red Skull, Loki, Dr Doom i Magneto). Do tego losujemy jedną spośród 8 intryg (Schemes), które zapewniają dodatkowe warunki gry (Unleash the Power of the Cosmic Cube, Portals to the Dark Dimensions czy Replace Earth's Leaders with Killbots). W trakcie gry cały czas walczymy z Villain Deck, na którą składa się różna liczba grup złoczyńców (przy dwóch osobach na ogół są to dwie grupy villain + jedna grupa henchmenów). Pośród tych mamy takie grupy jak Skruule, Spider-Foes, Enemies of Asgard, Hydra, Doombots etc. Na ogół Mastermind wyznacza jedną grupę, której musimy użyć, pozostałe są wybierane losowo.

Gracze natomiast mają do dyspozycji talię złożoną z 5 postaci bohaterów. W grze jest och dostępnych oczywiście więcej i przed grą się ustala, które będą wykorzystywane. W zestawie podstawowym są to Iron Man, Gambit, Deadpool, Storm, Rogue, Hulk, Wolverine, Cyclops, Nick Fury, Spider-Man, Black Widow, Kapitan Ameryka, Emma Frost i Hawkeye. Już zapowiedziane są 2 dodatki - w jednym ma być Fantastyczna 4, a w drugim m.in. Ghost Rider.W każdej turze gracz odkrywa jedną kartę z Villain deck i kładzie ją na planszy. Następnie zagrywa z ręki ile kart chce i w ten sposób zyskuje siłę, przy pomocy której może walczyć ze złoczyńcami i/lub matermindem oraz punkty, za które może rekrutować nowe karty z puli bohaterów (w której zawsze jest odkrytych 5 kart). Obowiązujący scenariusz określa co dzieje się w momencie odkrycia Scheme Twist, podobnie jak karta Masterminda określa co dzieje się gry odkryty zostanie Master Strike. Gracze zasadniczo wygrywają, gdy pokonają Masterminda, natomiast przegrywają jak spełniony zostanie warunek scenariusza.

Więcej zdjęć: klik
Zasady gry: klik
Blog Michała: klik

4 komentarze:

 1. aż się boję, cena? :S

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 88 $ z przesyłką. http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewtopic.php?f=1&t=21276
   _______________
   www.swiatprzerysowany.blogspot.com

   Usuń
  2. Ja kupowałem w Polsce za 250,00 zł - rabat w sklepie.

   A na zdjęciu widać dłoń mojej półrocznej córki, która nam "pomaga" grać ;)

   Usuń
 2. uiek, gratuluję córeczki :) Widzę, że wciągasz małą, póki "mała" :>

  OdpowiedzUsuń