wtorek, 3 września 2013

Niezwykła historia Marvel Comics - w końcu więcej informacji

O tej książce pisałem 11 stycznia, gdy tylko dowiedziałem się, że wydawnictwo SQN ma ją w planach. Potem dzielnie czekałem na jakiekolwiek informacje, aż w końcu na początku lipca napisałem maila z prośbą o informacje na temat tej książki, bo słuch o niej zaginął (obawiałem się, że wydawnictwo mogło porzucić tłumaczenie). Uzyskałem kilka informacji, ale na końcu pojawiło się zdanie "Proszę nie upubliczniać tych informacji". No to nie upubliczniałem. Teraz pojawiła się oficjalna zapowiedź, więc mogę zrobić to i ja tutaj.

Okładka jest jeszcze w przygotowaniu.

Historia Marvela spisana przez Seana Howe’a to burzliwa i bolesna wersja mojej ulubionej opowieści o bandzie dziwaków, która zmieniła świat. Fakt, że to wszystko jest prawdą, to wisienka na torcie
– Jonathan Lethem
Niezwykle dokładna i pomysłowo napisana. Ta książka to nie tylko istny dokument historyczny, ale i list miłosny oraz żywa ilustracja tego, jak najdziwniejsze elementy kontrkultury mogą z czasem zmienić mainstream
– Chuck Klosterman
Niepolakierowane, niedosładzane, nieautoryzowane, zakulisowe rozliczenie jednej z dominujących sił popkulturowych we współczesnej Ameryce.
Operująca w maleńkim biurze na Madison Avenue firma Marvel Comics na początku lat sześćdziesiątych przedstawiła światu szereg postaci w jaskrawych kostiumach. Prace wydawnictwa wyróżniały się inteligentnym dowcipem i bezlitośnie obnażały zwyczajne ludzkie wady. Spider-Man, Fantastyczna Czwórka, Kapitan Ameryka, Hulk, Iron Man, Thor, X-Men i Daredevil szybko zdobyli serca nastoletnich czytelników i rozpalili wyobraźnię artystów, intelektualistów i kulturowych buntowników. Epickie Uniwersum Marvela stało się najbardziej wyszukanym z fikcyjnych światów i zyskało rangę współczesnej amerykańskiej mitologii.
Droga Marvela na szczyt była niezwykle wyboista. Firma startowała ze straconej pozycji. Dzisiaj ma status niepokonanej korporacyjnej bestii. Przetrwała machinacje Wall Street, porażki Hollywood i upadek rynku komiksowego. Postaci ze świata Marvela przechodziły przez ręce kolejnych pokoleń genialnych redaktorów, rysowników i scenarzystów. Ludzie, którym powierzono opiekę nad tradycją – zubożałe cudowne dzieci, czarujący pacyfiści i najemni karierowicze – zmuszeni byli zmagać się z komercjalizacją, kapryśnymi czytelnikami oraz biurową codziennością.
Sean Howe podpatruje nietypowe osobowości zza kulis. Stan Lee, Frank Miller, Todd McFarlane, Jim Shooter i Jack Kirby to przykłady twórców, których sylwetki autor przybliża w tym niesamowitym kompendium wiedzy o wydawnictwie Marvel.
Oparta na ponad stu oryginalnych wywiadach Niezwykła historia Marvel Comics to opowieść o urodzajnej wyobraźni, przyjaźni na śmierć i życie, pełnych dynamicznej akcji walkach na pięści, nawróconych grzesznikach, nieprawdopodobnych sojuszach i niespodziewanych zdradach. Sean Howe przedstawia jeden z najbardziej niezwykłych i uwielbianych popkulturowych symboli w historii Ameryki.
Niezwykła historia Marvel Comics otrzymała w 2013 roku prestiżową Nagrodę Eisnera w kategorii najlepsza książka o tematyce komiksowej.

Tytuł: Niezwykła historia Marvel Comics
Autor: Sean Howe
Tytuł oryginału: Marvel Comics: The Untold Story
Tłumaczenie: Bartosz Czartoryski
Data wydania: 6 listopada 2013
Cena okładkowa: 59,90
Format: 140x205 (twarda oprawa)
Liczba stron: tba

Dla mnie jest pozycja obok której nie mogę przejść obojętnie. Jeśli będzie jeszcze w formie ebooka, to będzie genialnie.
źródło:  klik

3 komentarze: