Mówi się, że palenie papierosów to nałóg i wielka słabostka, dla której żąda się tolerancji wobec palącego, a dla siebie wolności. Wielkim echem odbiło się w całej Europie zakaz palenia papierosów w miejscu publicznym. A ile razy widzimy, jak osoby stojące na przystankach palą papierowa. Od 15 listopada 2011 roku obowiązuje powszechny zakaz palenia w miejscach publicznych.
Palenie tytoni powoduje ogromne spustoszenie w organizmie palacza. Mało tego, szkodzi bardziej nawet osobie, która nie pali papierosów. Tak zwanemu biernemu palaczowi, który zmuszony jest do wdychania tego, czym zatruwa się palacz.
Jeśli nareszcie dojrzałeś do decyzji o rzuceniu palenia, zrób to raz na zawsze. Jak skutecznie rzucić palenie?
Rzucanie palenia to dla wielu osób temat drażliwy. Można stosować metody graficzne, jak na przykład obrazki na paczkach papierosów z wizerunkiem chorych płuc. Można wieszać śmieszne karykaturalne obrazki, aby zniechęcić palacza w zakładach pracy, czy barach. W jednym ze szpitali w pomieszczeniu oddzielonym dla palących na suficie zawieszono zdjęcie, które ukazuje ludzi w żałobie, którzy patrzą w dół. W tym dole stali palący i zerkali do góry.
Jakie są statystyki palenia? Co roku na świecie w związku z paleniem papierosów umiera 3,5 mln ludzi. To statystyki przewyższającego umieralność na AIDS. Jakie zagrożenia towarzyszą paleniu ? W internecie można odnaleźć filmy, które mają zniechęcić do palenia. Wstrzyknięto w płuca gołębia, objętość jednego zaciągnięcia się przez człowieka papieroskiem. Gołąb po krótkiej chwili skonał.
Najlepiej poinformowani o skutkach palenia są sami palący. Żaden z nich nie odnosi jednak tej wiedzy do siebie.
Jeżeli jednak palący ma chęć rozstać się z nałogiem to poniżej wskazówki jak pomóc sobie.
Należy przyjąć pewną metodę. Należy wiedzieć, że każda próba się liczy. Im więcej za sobą zmagań i poważnych prób rzucenia palenia, tym większe szansa na sukces
Jak skutecznie rzucić palenie?
Usiądź i uświadom sobie, że teraz się to uda. Podejmij nieodwołalną decyzję. Wytłumacz sam sobie, że to dla Twojego i innych bliskich dobra. Wyliczaj sobie powody, dla których warto rzucić palenie. Możesz je zapisać na kartce i powiesić na widoku, np. na lodówce. Jeżeli usiadłeś i zrobiłeś to wszystko, ale to za mało, aby samego siebie przekonać, przełóż tę decyzję. Spróbuj za kilka dni, ale traktuj to przełożenie jako swoją porażkę. Do póki nie nabierzesz pewności, że chcesz pozbyć się palenia nie uda się tego zrobić. Dobrze się przygotuj bo będzie ciężko.
Dobrze jest wyznaczyć termin walki z nałogiem na okres wakacyjny. Weź urlop i wyjedź, aby unikat sytuacji stresowych, po których musisz sobie „zajarać”. Unikaj osób, które palą. Osoby niepalące będą podtrzymywać Cię w postanowieniu. Pierwsze dni nie są straszne, ale im dalej w las tym więcej drzew. Idź do lekarza i zapytaj się o złagodzenie głodu nikotynowego. Pij dużo wody i spaceruj na świeżym powietrzu. Staraj się spać to 8 godzin dziennie. Często palacze rzucający nałóg mówią, że nie mają co zrobić z rękoma. Zrób zapasy i kup wszystko co może zając ręce np. paluszki.
Najlepszą metodą jest metoda na wstyd. Mów wszystkim, że rzucasz palenie. Jak Ci się nie uda, okażesz brak charakteru i silnej woli.
Jeżeli to nie pomoże i wrócisz do nałogu, warto skonsultować się z farmaceutą lub psychologiem.