Jak wyczyścić przypalony garnek?

Jak wyczyścić przypalony garnek? Czym możemy wyczyścić garnek emaliowany, aluminiowy a czym stalowy?
To pytanie towarzyszące paniom domu od wielu lat. Sposobów jest wiele, ale trzeba wiedzieć czym wyczyścić garnek emaliowany,ze stali nierdzewnej lub aluminiowy. Przydać może się nam soda.

Istnieje kilka sposobów na wyczyszczenie przypalonego garnka. Można do tego wykorzystać: sól, proszek prania, ocet, sodę, ryż.
Sol wysypujemy na dno garnka, dość obficie. Zalewamy odrobiną wody, tak aby powstała papka. Pozostawiamy ją na noc, aby dobrze weszła w reakcję z przypalonym jedzeniem. Po nocy bierzemy i myjemy garnek. Osad powinien zejść.
Octem wymieszanym z wodą zalewamy dno. Należy zrobić odpowiednio mocną mieszankę. Wodę z octem zagotowujemy w garnku i pozostawiamy na noc. Następnego dnia myjemy garnek i powinno to pomóc.
Sodę podobnie jak sól mieszamy z niewielką ilością wody, aby powstała papka. Zostawiamy papkę na noc i następnego dnia możemy umyć garnek. Cała spalenizna powinna ustąpić z dna.
Ryż wrzucamy do garnka i zalewamy wodą. Garść ryżu powinna wystarczyć do pozbycia się spalenizny. Zagotowujemy w garnku wodę z ryżem i możemy umyć garnek.
Jak wyczyścić przypalony garnek ze stali nierdzewnej? Możemy to zrobić dodając do wody kwas cytrynowy. Wodę z kwaskiem cytrynowym zagotowujemy i cała spalenizna powinna sama zejść. Garnek ze stali nierdzewnej najlepiej wyczyścić wodą z solą. Pozostawiamy na 2-3 godziny i myjemy gąbką i detergentem. Możemy również użyć octu. Na dno wlewa się go na 2-3 godziny, a następnie przypalenie łatwo zmyć szmatką.
Do wyczyszczenia przypalonego garnka możemy użyć wybielacza. Wystarczy, że wlejemy łyżkę wybielacza i zagotować. Następnie cały garnek trzeba dobrze umyć.
Węgiel aktywny również można stosować do czyszczenia spalenizny z garnka. Rozdrobnioną tabletkę na proszek, wrzucamy na dno przypalonego garnka. Zalewamy wodą na piętnaście minut. Następnie dokładnie spłukujemy.
Jak wyczyścić przypalony garnek z zewnątrz? Dobrym sposobem jest gotowanie garnka w roztworze sody. Potrzebować do tego będziemy większego garnka od tego, który jest przypalony. Wstawiamy mniejszy w większy i zagotowujemy. Roztwór jednej paczko sody na 6 litrów wody. Po zagotowaniu roztworu, trzymamy na małym ogniu około 2 godzin. Następnie musimy garnek wymyć gąbką i detergentem.
W okresie letnim często przetwarzamy dużo owoców. Robimy dżemy i powidła, które bardzo łatwo się przypalają.
Jak wyczyścić przypalony garnek po powidłach? To wielkie wyzwanie, aby nie przypalić garnka przy gotowaniu powideł. Niestety nie ma jednej dobrej rady jak go wyczyścić. Niektórzy używają coca-coli. Ten popularny napój nie tylko świetnie odrdzewia, ale też usuwa spaleniznę. Wystarczy ją wlać do przypalonego garnka i gotować około kwadransa. Potem garnek powinien dać się doczyścić.
Niektóre panie domu radzą, aby używać CIF. Wlać go należy do garnka, a następnie zalać wrzątkiem. Resztki przypalenia najlepiej usunąć popularnym „druciakiem”, którzy dobrze zbiera pozostałości przypalenia na dnie garnka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here