Jak wygląda nasza znajomość komputera?

Według danych statystycznych z 2016 roku na jedno gospodarstwo domowe przypadają średnio 2 komputery (zarówno pecety jak i laptopy). W dane te nie zostały wliczone komputery znajdujące się w firmach, urzędach czy szkołach i uczelniach. Domostw bez jakiegokolwiek laptopa czy peceta jest zaledwie 7%. Jest to bardzo niewiele zważywszy, iż sami emeryci nie są zaznajomieni z nowoczesną technologią, a jest ich w Polsce ponad 20%.
Dane te jasno pokazują, że obecnie ciężko jest funkcjonować bez tego typu urządzeń, a dla wielu osób takie życie wydaje się być niemożliwe. W końcu zarówno komputery jak i telefony czy tablety łączą nas z Internetem, a ten zbliża do siebie ludzi znajdujących się daleko od siebie co jest ważne w dzisiejszych czasach, gdzie w ciągu zaledwie kilku godzin możemy się znaleźć po drugiej stronie globu.
Wracając do tematu, mimo iż jesteśmy społeczeństwem tak chętnie korzystającym z komputerów różnych rodzai to tak na prawdę tylko niewielka liczba osób dobrze zna się na ich obsłudze. Co więcej! Niektórzy nawet nie wiedzą jakie komponenty ma ich pecet albo nie wiedzą jak sprawdzić model laptopa! Okazuje się, że większość użytkowników komputera kompletnie nic o nim nie wie.
Wedle badań pracowników urzędów okazało się, iż tylko co trzeci urzędnik wiedział gdzie znajdują się poszczególne części komputera (oczywiście nie mowa tu o np. monitorze czy myszy, ale o karcie graficznej lub procesorze). Mimo wielu szkoleń pracownicy urzędu nie zdawali sobie sprawy jak zbudowany jest przedmiot, na którym codziennie piszą e-maile czy sprawdzają ważne dla nich dane.
Te same badania sprawdziły jak urzędnicy radzą sobie w obsłudze programów, z których nie korzystają na co dzień w pracy. Chodziło tu głównie o programy biurowe. Tutaj na szczęście wyniki były zdecydowanie lepsze, co oznacza, że zdecydowanie bliższe są urzędnikom programy niźli same dane techniczne sprzętu.
Skąd zatem wynika taka niewiedza i czy w ogóle powinniśmy dziwić się, że ona występuje? Przecież do obsługi komputera nie potrzebujemy codziennie spoglądać na płytę główną i sprawdzać czy aby na pewno dobrze pracuje. W końcu telewizję również oglądają miliardy na całym świecie, a przecież praktycznie nikt nie wie co się dzieje pod ich obudową.
Komputer jednak jest stworzony z kilku elementów, które są wymienialne na przykład na lepsze bądź nowsze modele. Zazwyczaj naturalnie takie przeróbki są konsultowane ze specjalistom w tej dziedzinie. Jednakże własna wiedza też jest tu niezbędna, by nie dać się naciągnąć na kupno karty graficznej o gorszych parametrach niż nasza obecna. Oczywiście nie każdy musi być specem, ale z komputerem jest trochę tak jak z samochodem. Każdy właściciel auta powinien wiedzieć gdzie wlewa się płyn do spryskiwaczy, a gdzie olej silnikowy. Podobnie każdy użytkownik komputera czy to stacjonarnego czy laptopa, powinien wiedzieć gdzie znajdują się poszczególne elementy chociażby po to by poprawnie przeprowadzić ich konserwację nie uszkadzając przy tym innych podzespołów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here