Dni płodne w cyklu miesiączkowym

Każda zdrowa kobieta w pewnym wieku wchodzi w indywidualny okres dojrzewania, w którym jej organizm zaczyna przygotowywać się do możliwości założenia przez nią rodziny oraz urodzenia dziecka.
Czym charakteryzuje się ten czas i jakie są jego następstwa?

OD DZIECKA DO KOBIETY

Człowiek rodzi się po to, by przeżyć swoje życie jak najlepiej. Wiadomo, że każdemu z nas przypisany jest jakiś konkretny czas bytowania na ziemi, który musimy wykorzystać w jak najlepszy sposób.
Dwoje ludzi zakochanych w sobie bez pamięci zaczyna poważnie myśleć o swojej przyszłości. Postanawiają więc wziąć ślub, a następnie założyć rodzinę składającą się z liczby osób większej niż dwoje. W momencie, gdy kobieta zachodzi w ciążę, rodzi się pytanie o płeć dziecka. W prawdzie w większości przypadków nie ma to najmniejszego znaczenia, ponieważ najbardziej liczy się zdrowie i życie dziecka.
W chwili, gdy na świat przychodzi dziecko płci żeńskiej, rozpoczyna się wówczas jej droga przez życie, w którym w jej ciele będą zachodziły liczne zmiany wraz z upływem czasu.
Dojrzewanie to okres, w którym organizm kobiety zaczyna przygotowywać się do wydania na świat potomstwa. Charakteryzuje się on licznymi zmianami w wyglądzie, zachowaniu oraz układzie hormonalnym dziewczynki. Wiek, w którym następują zmiany jest dość zróżnicowany, aczkolwiek najbardziej odpowiednim momentem na dojrzewanie następuje pomiędzy 10 a 18 rokiem życia. W tym czasie u dziewczynek zarysowują się piersi, pojawiają pierwsze włosy łonowe oraz pod pachami. Etapowi dorastania towarzyszy zazwyczaj wzmożony wzrost ciała oraz szereg dolegliwości związanych ze zmianami w układzie hormonalnym. Włosy zaczynają się przetłuszczać szybciej niż dotychczas, niekiedy także pojawia się łupież.
W czasie, gdy dziewczynka zaczyna przeistaczać się w młodą kobietę, pojawia się pierwsza miesiączka.
W ty m momencie organizm dziewczynki jest już w pełni przygotowany na ewentualne poczęcie dziecka. Jest to oczywiście nie dość odpowiedni moment, ponieważ dojrzewająca dziewczyna nie jest psychicznie gotowa na to aby zostać matką w tak młodym wieku.
W momencie pojawienia się pierwszej miesiączki, swój początek ma także cykl miesiączkowy, oraz owulacja, co wiąże się z dniami płodnymi i niepłodnymi. Aby poznać swój organizm, należy dokładnie zacząć mu się przyglądać już od początku.

DNI PŁODNE I NIEPŁODNE

W każdym cyklu miesiączkowym wyróżniamy kilka faz, z których dany cykl się składa, Prawidłowa długość cyklu miesięcznego trwa od 25 do 35 dni. W tym czasie w organizmie kobiety zachodzą procesy związane z dojrzewaniem komórki jajowej.
Cykl owulacyjny rozpoczyna się wraz z pierwszym dniem krwawienia miesiączkowego i od tego czasu należy rozpocząć liczenie jego długości. Faza występowania krwawienia miesięcznego, czyli menstruacja trwa około 5 dni. Tuż po niej następuje faza folikularna, w której komórka jajowa dojrzewa i przygotowuje się do ewentualnego przyjęcia gamety męskiej, czyli plemnika, dzięki czemu dochodzi do jej zapłodnienia. Faza owulacji, czyli uwolnienie komórki jajowej następuje mniej więcej w połowie cyklu miesiączkowego i trwa około 72 godzin. W tym czasie komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia. Faza lutealna jest ostatnią z faz, z których składa się cykl owulacyjny. Po niej ponownie następuje menstruacja, czyli krwawienie i rozpoczyna się nowy cykl.

JAK WYLICZYĆ DNI PŁODNE?

Dni płodne każdej kobiety następują mniej więcej w połowie cyklu miesiączkowego, tuż po fazie folikularnej.
Wiele kobiet zastanawia się jak sprawdzić ich obecność. Istnieje kilka sposobów umożliwiających potwierdzenie ich występowania.

Pierwszym z nich jest znajomość długości swojego cyklu, ponieważ dni płodne wypadają mniej więcej w 14 dni cyklu.

Kolejnym sposobem jest wykonanie testu owulacyjnego, dostępnego w każdej aptece. Test wykonuje się podobnie jak test ciążowy z tą różnicą, że test owulacyjny wyłapuje hormony luteinizujące występujące podczas owulacji kobiety.

Trzecim sposobem jest obserwacja śluzu szyjkowego. Śluz podczas dni niepłodnych jest gęsty, lepki lub nie występuje wcale, zaś podczas owulacji i dni płodnych jest przeźroczysty, rozciągliwy, przypominający białko jaja kurzego.

Czwartą metodą rozpoznania dni płodnych jest codzienny pomiar temperatury. Jeżeli, podstawowa temperatura ciała kobiety ulegnie wzrostowi o około 0,5 stopnia Celsjusza, wówczas prawdopodobnie nastąpiła owulacja. Bardzo ważne jest to, aby pomiar wykonywać codziennie o tej samej porze, najlepiej tuż po przebudzeniu.

W internecie dostępne są kalkulatory dni płodnych oraz owulacji. Są one dość przydatne w przypadku cykli miesiączkowych, które są regularne, ponieważ łatwiej jest o prawidłowy wynik.

Najlepszym jednak sposobem na określenie dni płodnych jest badanie USG w gabinecie ginekologicznym. Lekarz przez kilka dni obserwuje nasz organizm i rozwój jajeczka. Na tej podstawie można dokładnie określić ilość dni płodnych oraz wystąpienie owulacji lub jej braku.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKatar
Następny artykułJaką pralkę kupić?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here