Porady dla grzybiarza: jak szybko rosną grzyby i gdzie je zbierać?

Za oknami jesień. Pada, liście lecą z drzew, zrobiło się chłodniej, szybko robi się ciemno. To idealna pora na pójście z samego rana na grzyby.

Według statystyk większość Polaków, to grzybiarze. Oczywiście jedno są zapalonymi grzybiarzami, którzy w sezonie nie mogą odpuścić sobie dnia bez grzybobrania, a inni pójście/pojechanie na grzyby traktują raczej jako pretekst spędzanie czasu w lesie w gronie bliskich osób. Wiele osób na wyprawy do lasu idzie z atlasem grzybiarza, nożykiem i koszykiem, a inni idą po prostu z reklamówką z supermarketu, do której wrzucą grzyby, które znajdą. Ważne jest, aby zbierać tylko jadalne grzyby oraz najlepiej takie, które osiągnęły odpowiedni rozmiar, wzrost.
Jak szybko rosną grzyby? To zależy od warunków atmosferycznych, ściółki, otoczenia, a także samego gatunku grzyba. Wiele gatunków potrafi urosnąć w ciągu jednej nocy. Jeżeli do tego mamy odpowiednie opady i temperaturę następnego dnia możemy cieszyć się dorodnymi, pysznymi grzybkami.
Jeżeli sami nie wiemy jak szybko rosną grzyby i jak rozróżnić grzyby jadalne od trujących najlepiej zaopatrzyć się książkę, atlas grzybów, w którym takie informacje bez problemu znajdziemy. Warto także dyskutować z innymi grzybiarzami o tym jak szybko rosną grzyby i w jakim miejscu najlepiej je zbierać. Jednak praktyka i lata doświadczenia starego grzybiarza nic nie zastąpi.
Późnym latem i z początkiem jesieni w programach śniadaniowych emitowanych w telewizji natkniemy się na wiele informacji o tym jak zbierać grzyby, jak szybko rosną grzyby i jak je przyrządzić. Można z nich zrobić smakowity sos, dodać do jajecznicy, przeróżnych mięs, zasuszyć, a także zamarynować. W takich programach możemy poznać także wiele ciekawych informacji o grzybiarzach, a także samym lesie.
Warto także zwrócić uwagę, że za rozwój grzybów na danym terenie odpowiada także okoliczna roślinność, ziemia, a także klimat. W Polsce bardzo popularnymi grzybami są borowiki, maślaki, podgrzybki, koźlarze, sowy, a także czarne łepki. Wszystkie te grzyby potrzebują innej gleby i innego klimatu. Które najszybciej i jak szybko rosną grzyby? Najszybciej rosną maślaki, które potrafią urosnąć nawet w ciągu kilku godzin. Ich znakiem rozpoznawczym jest, to że są całe w mokrym śluzie. Idealnie pasują do jajecznicy, a także marynaty.
Czy możemy hodować grzyby w ogródku i jak szybko rosną grzyby w ogródku? Oczywiście możemy uprawiać we własnym ogródku grzyby, ale to trudniejsze niż hodowla marchewki czy ziemniaków. Rosnąć będą tak szybko jakie sprawimy im warunku do wzrostu.
Jeszcze innymi grzybami, o których warto teraz wspomnieć są pieczarki. Jak szybko rosną grzyby zwane pieczarkami? Trochę dłużej niż inne grzyby i wymagają innych warunków. Powstają specjalnie pieczarkarnie, w których ludzie hodują pieczarki, a potem są one sprzedawane w licznych sklepach. Pieczarka, to najpopularniejszy grzyb na świecie, a zarazem najłatwiej dostępny. Ze względu na swoją obecność w sklepach.
Skoro już wiemy jak szybko rosną grzyby, to pora wybrać się do las. Na pewno już na nas tam czekają.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here