Pisanie w różnych alfabetach w systemie Windows

Osoby często piszące w językach wykorzystujących inny sposób zapisu (na przykład inny alfabet) stają przed problem zapisywania obcych znaków na polskiej klawiaturze. Jak przestawic klawiature na inny system zapisu?

Przede wszystkim bardzo przydatne, szczególnie dla osób nie znających na pamięć układu znaków na zagranicznych klawiaturach, są na przykład naklejki na klawiaturę. Ich montaż jest bardzo prosty i polega na przyklejeniu znaków na przykład z cyrylicy, czy z alfabetu arabskiego na polską bądź europejską klawiaturę. Są to najczęściej przezroczyste naklejki z nadrukowaną literą, co pozwala na łatwiejsze pisanie w obcym języku, ale również naklejki nie ograniczają możliwości korzystania z klawiatury w dotychczasowy sposób. Zaletą takich naklejek jest ich niska cena, i dopasowanie klawiatury do dwóch systemów pisma jednocześnie. Ich wadą przy dłuższym użytkowaniu może być odklejanie się lub wytarcie nadruku.

Inną opcją, bardziej kosztowną jest zakup klawiatury wyprodukowanej na rynek danego kraju, z lokalnymi znakami zamiast alfabetu łacińskiego. Ich zaletą jest większa trwałość w przeciwieństwie do wspomnianych już naklejek. Wadą takiego rozwiązania jest znacznie wyższa cena niż nalepek oraz dodatkowa klawiatura zajmuje miejsce na biurku oraz jest mniej wygodna przy przenoszeniu w przypadku korzystania z laptopa bądź tabletu. Przy zakupie należy zwrócić uwagę czy na klawiszach są również wydrukowane łacińskie znaki. Nie jest to rzadka praktyka, a pozwoli to mieć jedną, uniwersalną klawiaturę. Dość poważnym problemem może być dostęp do zagranicznej klawiatury. Najlepiej zakupić takie urządzenie podczas wizyty w danym kraju, ponieważ nie zawsze, szczególnie w przypadku bardziej niszowych systemów pisma, jest możliwy zakup takiej klawiatury przez internet.

Domyślnie nawet obca klawiatura będzie w przypadku systemu Windows działa jak polska. Jak przestawic klawiature na obcy system pisma? Jest to dość proste, wystarczy w panelu sterowania dodać kolejny język. Szczególnie w przypadku korzystania z jednego urządzenia do pisania w dwóch różnych alfabetach przydatny jest skrót klawiszowy: przycisk Windows + spacja. Pozwoli to w przypadku wyboru dwóch rodzaju klawiatur przełączenie się na ten drugi, a w przypadku większej ilości daje możliwość szybkiego wyboru, z którego sposobu pisania chce się korzystać. Osoby nie przepadające za skrótami klawiszowymi mogą na pasku start, obok daty i godziny znaleźć napis „POL” (w przypadku korzystania z polskiej klawiatury). Po naciśnięciu tego przycisku i włączeniu innych języków można z łatwością wybrać ten, który jest akurat potrzebny.

Podsumowując, to, jak przestawic klawiature nie powinno stanowić dla kogokolwiek żadnego problemu, szczególnie przy korzystaniu z systemu Windows. Warto jednak zadbać o komfort pisania, szczególnie w przypadku niezbyt doświadczonych piszących inwestując bądź w naklejki na klawiaturę, bądź w nową klawiaturę. Ułatwi to wybór odpowiedniego znaku i przyspieszy przez to cały proces pisania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here