Jak obliczyć podatek?

Popularne przysłowie mówi, że w życiu pewne są tylko dwie rzeczy. Jedną z nich jest śmierć, a drugą podatki. Jest to nieodłączny element życia w dzisiejszym świecie. Chociaż większość za podatkami nie przepada, a wielu chciałoby ich całkowitej likwidacji, to jednak nie ma wątpliwości co do tego, że trzeba je płacić. Niestety wiele osób ma problem, żeby zrozumieć na czym to wszystko polega. Nie wiedzą od czego zależy wysokość podatków oraz co można zrobić, aby w sposób w pełni legalny obniżyć swoje zobowiązania wobec fiskusa.

Wiedza o tym jak obliczyć podatek, jest przydatna każdemu. Mowa zarówno o wszelkiego rodzajów firmach, spółkach, przedsiębiorstwach jak również o osobach prywatnych. Podatki nie omijają nikogo. Oczywiście największą wiedzę na temat podatków i prowadzenia księgowości mają specjaliści w tej dziedzinie. Można więc zatrudnić w tym celu doradcę podatkowego lub biuro księgowe i zdać się w tej kwestii na nich. Posiadają oni odpowiednie kierunkowe wykształcenie. Ważne jest także to, żeby stale i na bieżąco się dokształcali. Powinni czytać literaturę branżową, uczestniczyć w kursach i śledzić zmiany w prawie. Przepisy mogą zmieniać się nawet kilka razy w roku, a dobry księgowy powinien być zawsze na bieżąco.

Osoby fizyczne muszą obliczać swój podatek tylko raz w roku. Jest to podatek dochodowy. Do ustalenia jego wysokości służą deklaracje PIT11, jakie pracodawcy zawsze wysyłają wszystkim swoim pracownikom i zleceniobiorcom na początku roku. Dane tam zawarte dotyczą roku ubiegłego. Są tam informacje na temat osiągniętych dochodów, jak też o wysokości pobranych zaliczek na podatek. W przypadku umowy o pracę i umowy zlecenia są tam też wysokości opłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne oraz składki na zus. Na podstawie tych wszystkich danych należy wypełnić swoją deklarację podatkową. Korzystając z programów oraz instrukcji można to zrobić samodzielnie bez większej trudności.

Innym podatkiem, który muszą płacić osoby fizyczne i często nie wiedzą jak obliczyć jego wysokość, jest podatek od spadków i darowizn. Istnieje kilka różnych grup podatkowych. Każda z nich określa inną stawkę procentową. Istnieje także kilka sytuacji, które pozwalają na niezapłacenie tego zobowiązania. Aby móc skorzystać ze zwolnienia należy spełnić kilka ściśle określonych w przepisach warunków. Na przykład w pierwszej grupie podatkowej, która obejmuje najbliższą rodzinę, można nie zapłacić podatku od darowizny finansowej pod warunkiem, że darowizna była przekazana imiennym czekiem lub przelewem, a w ciągu kilku tygodni złoży się odpowiednią deklarację w urzędzie skarbowym. Niedotrzymanie tych warunków powoduje konieczność zapłacenia zwyczajowej stawki podatku lub odsetek karnych, jeśli sprawa zostanie wykryta przez urząd skarbowy.

Prowadząc firmę trzeba obliczać podatek każdego miesiąca. O ile firma nie zatrudnia pracowników i nie jest płatnikiem VAT sprawa jest prosta. Trzeba tylko zestawić ze sobą wszystkie faktury przychodowe oraz faktury kosztowe i z ich różnicy obliczyć dochód. Od tej kwoty należy zapłacić podatek w wysokości 18, 19 lub 32% do 20 dnia kolejnego miesiąca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here