Czym wybielić i jak czyścić firanki?

O naszym wysprzątanym i czystym domu świadczą również nasze białe firanki w czystych oknach. Każdy chciałby wchodząc do własnego domu widzieć idealnie wysprzątany dom, czyste okna, przez które możemy podziwiać świat i wiszące śnieżnobiałe firanki. Utrzymanie domu w takim stanie jest wymagające jednak efekt będzie niesamowity. Tutaj zajmiemy się samym procesem utrzymania firanek w jak najlepszym stanie. Utrzymanie ich w kolorze białym wcale nie jest takie proste. Firany wiszące w oknach są narażone na długotrwałe nasłonecznienie, osiada na nich kurz, zanieczyszczenia pochodzące z zewnątrz czy dym papierosowy. Wszystko to sprawia, że firanki z czasem żółkną i starzeją się. Podczas każdego mycia okien powinniśmy zdjąć firanki i zająć się ich czyszczeniem. Jednak jak wybielić firanki, aby ciągle miały świeży wygląd oraz biały kolor?
Jednym z domowych sposobów jest wybielanie firan przy pomocy roztworu z soli. Po samym praniu wystarczy zamoczyć firanki na kilka godzin w roztworze. Sporządza się go w stosunku 250 gram soli na 10 litrów wody. Sposób bardzo prosty, a zarazem skuteczny.
Podobnym sposobem jest wybielanie firan przy pomocy proszku do pieczenia. Sposób bliźniaczy do poprzedniego, z tym że zamiast soli, jako wybielacza stosujemy proszek do pieczenia. Sporządza się go w stosunku – opakowanie proszku do pieczenia na 5 litrów wody. Po namoczeniu firanki pierzemy i płuczemy kilkakrotnie. Dzięki takiemu zabiegowi nasze firanki znów nabiorą koloru.
Firanki charakteryzują się tym, że niezależnie od tego, z jakiej tkaniny są wykonane, są bardzo delikatne. Dlatego najlepszym sposobem na ich pranie jest pranie ręczne. Powinno zapobiec ewentualnemu zniszczeniu ich. Powracające do mody firanki z naturalnych włókien są wciąż rzadkością, ale warto o nich wspomnieć. Lniane i bawełniane firanki pierzemy ręcznie w ciepłej wodzie z mydłem, wygniatamy i płuczemy w ciepłej wodzie – kilkakrotnie, aż woda będzie czysta. Suszymy je rozpięte na ramie.
Firanki ze sztucznych włókien pierzemy w ciepłej wodzie z mydłem bądź proszkiem. Warto użyć wybielacza optycznego. Najlepiej jednak sprawi się specjalny proszek do firan. Firanki z włókien sztucznych mają tendencję do elektryzowania się, więc do ostatniego płukania dodajemy płyn przeciw elektryzowaniu się. Po ocieknięciu firanek z wody zawieszamy je prosto na okno.
Firanki tiulowe przez godzinę powinniśmy moczyć w letniej wodzie z mydłem. Następnym krokiem będzie wygniatanie i wrzucenie do gorącej wody z mydłem. Ostatni krok to włożenie ich do gorącej wody z sodą oczyszczoną. Płuczemy je w zimnej wodzie a podczas ostatniego płukania dodajemy krochmal.
Jeśli nie straszne nam ewentualne uszkodzenia firanek, możemy wyprać je w pralce. Wykorzystuje się do tego program do tkanin delikatnych, bez wirowania. Dobrze jest używać specjalnych woreczków do prania firan, jeśli go nie posiadamy powinna wystarczyć zwykła poszewka na poduszki. Składamy firankę w kostkę i układamy czy to w woreczku czy poszewce. Po wypraniu zawieszamy firanki bezpośrednio w oknie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here