Jak obliczyć tydzień ciąży?

Ciąża to wspaniały okres w życiu kobiety. Jest to 9 miesięcy pełnych szczęścia, radości, euforii, ale również czas pełen obaw i niepewności, czy dobrze sprawdzimy się w macierzyństwie, czy poradzimy sobie z wychowaniem dziecka. Oba stany mają swoje uzasadnienie. Na początku, wieść o ciąży najczęściej wzbudza zachwyt, zwłaszcza u par, które to wydarzenie planowali i niecierpliwie na nie czekali. Ale w momencie, kiedy pierwszy napływ szczęścia, spowodowany wesołą nowiną opada, pojawia się niezliczona ilość pytań.

Ile trwa ciąża?
Każdy z nas wie, że ciąża trwa 9 miesięcy, czyli trzy trymestry. Przeliczając to na tygodnie, kiedy w jednym miesiącu tygodni jest 4, łatwo można obliczyć, że 9×4=36 tygodni. Ale czy na pewno tak jest? W rzeczywistości ciąża trwa średnio 40 tygodni, a więc skąd się wzięło dodatkowe 4 tygodnie?
Umownie ciąża trwa 10 miesięcy księżycowych, z czego każdy z nich ma 28 dni, czyli okres oczekiwania na dziecko trwa ok 280 dni, co daje nam 9 miesięcy kalendarzowych.

Jak obliczyć tydzień ciąży?
Początek ciąży oblicza się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Dlatego tak ważne jest, żeby kobiety starające się o dziecko, skrupulatnie zapisywały daty rozpoczęcia miesiączek. Ułatwi to potem obliczenie terminu porodu.
W organizmie kobiety, do zapłodnienia dochodzi średnio dwa tygodnie po pierwszym dniu ostatniej miesiączki, dlatego dla wielu osób moment zapłodnienia wydaje się pierwszym dniem ciąży. Z medycznego punktu widzenia kobieta podczas zapłodnienia jest już w drugim tygodniu ciąży. Wynika to z tego, że organizm już wcześniej się przygotowuje do zagnieżdżenia jajeczka w ścianie macicy.
Sposób ten, bardzo ułatwia obliczanie zaawansowania ciąży, ponieważ nie zawsze łatwo można stwierdzić moment zapłodnienia. Wynika to z tego, że każda z nas ma inną długość cyklu miesiączkowego.

Drugim sposobem obliczenia tygodnia ciąży, jest wykonanie badania USG. Lekarz ginekolog-położnik, na wizycie kontrolnej, wykonując USG, sprawdza stan rozwoju płodu i na tej podstawie ustala aktualny tydzień ciąży.
Jest to bardzo wiarygodna metoda, ponieważ opiera się na rzeczywistym stanie rozwoju płodu, a jak wiemy w każdym tygodniu ciąży, waga, długość, jak również rozwój części ciała i narządów wewnętrznych się zmienia. Dziecko każdego dnia rośnie, rozwija się i nabiera nowych zdolności.

Jak obliczyć termin porodu?
Najłatwiej jest, kiedy kobieta ma równe cykle miesiączkowe. Jeśli cykl wynosi 28 dni, wtedy do pierwszego dnia ostatniej miesiączki należy dodać 280 dni, a więc 9 miesięcy i 7 dni.
Problem pojawia się wtedy, kiedy kobieta ma nieregularne cykle miesiączkowe. W tym przypadku najłatwiejszą metodą obliczenia terminu porodu jest wykonanie badania USG, które oprócz aktualnego tygodnia ciąży, na podstawie stopnia rozwinięcia płodu, poda nam przybliżony termin porodu.

Przywilej bycia w ciąży daje kobietom nie tylko możliwość wyjątkowego przeżywania okresu oczekiwania, ale nakłada również wiele obowiązków. Bardzo ważne jest, żeby każda kobieta, która nawet nie myśli o dziecku, skrupulatnie zapisywała daty występowania każdej miesiączki. Ułatwi to obliczenie długości cyklu miesiączkowego, którego ewentualną nieregularność trzeba zgłosić lekarzowi, a w przypadku zajścia w ciążę, umożliwi obliczenie bieżącego tygodnia ciąży, jak również terminu porodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here