Kto z nas nie lubi słodkich wypieków, deserów czy też ciast? Zapewne rąk w górze byłaby znikoma ilość. Bardzo przyjemnie jest oderwać się na chwilę od codzienności, nie licząc kalorii, po łasuchować sobie od czasu do czasu. Jednak, gdy zabierzemy się za przygotowanie deserów, warto byłoby wiedzieć jak ubić śmietanę 30%.
Bita śmietana jest idealną podstawą do kremów, nadaję się do przekładania tortów, jako dodatek do lodów, a także do ciast i babeczek. Bitą śmietaną także idealnie można zaprawiać zupy. Aby ubita śmietana była jednak idealna, warto stosować się do kilku wskazówek, gdyż ubijanie jej niekiedy potrafi przy stworzyć trochę kłopotu.
Przede wszystkim do ubijania wybieramy śmietanę z wysoką zawartością tłuszczu, wyżej wspomnianą śmietanę 30% bądź 36%. Kupując śmietanę warto wybrać tą świeżą, w kubeczkach, z krótką datą ważności, a niżeli długoterminową UHT. Ważne też żeby nie zawierała żadnych dodatkowych zagęstników.
Aby śmietana dobrze się ubiła musi być bardzo dobrze schłodzona. Naturalne jest to, że śmietana powinna cały czas przebywać w lodówce. Nie dotyczy to jednak śmietany UHT. Dodatkowym plusem jest porządnie schłodzone naczynie, w którym śmietana będzie ubijana, zwłaszcza kiedy temperatura w pomieszczeniu jest dość wysoka.
Gdy już mamy spełnione wyżej wymienione wskazówki, możemy przystąpić do ubijania śmietany. Do naszego schłodzonego naczynia należy wlać schłodzoną śmietanę. Zaczynamy ubijanie na najwyższych obrotach. Gdy śmietana po pewnym czasie zaczyna gęstnieć, musimy zmniejszyć obroty miksera. Tym tempem ubijamy ją do momentu, gdy na powierzchni śmietany zaczną powstawać wzory, które pozostawiają widełki miksera. Ubita śmietana musi być odpowiednio gęsta i nie może się rozpływać. Śmietana także nie może być ubijana zbyt długo, gdyż zacznie się rozwarstwiać, a w smaku zacznie przypominać masło.
Warto zapamiętać, że nie możemy mieszać śmietany z różnych firm. Zmieszanie ich niestety grozi nie ubiciem się.
Aby pozyskać słodki smak śmietany należy dodać cukier puder przed lub po ubiciu, pamiętając, aby go wcześniej przesiać.
Jeżeli mamy zamiar do śmietany dodać inne płynne produkty typu: żelatyna czy czekolada, należy pamiętać, aby były całkowicie wystudzone. W innym przypadku konsystencja może się rozdzielić.
Ubitą kremówkę należy przechowywać w lodówce, szczelnie ochronioną folią spożywczą, gdyż bardzo chłonie inne zapachy.
Jeśli chłodzimy śmietanę do ubicia w zamrażalce, koniecznie musimy ją kontrolować, aby nie zamarzła. Gdy stanie się inaczej nie będziemy w stanie jej ubić.
Gdy podczas ubijania zdarzy się, że śmietana się rozwarstwi, dolewając świeżej, małymi porcjami, cały czas ubijając do gładkiej konsystencji, jesteśmy wstanie ją uratować.
Nie każdy z nas jest cukiernikiem i nie każdy musi nim być, aby przyszykować sobie i najbliższym pyszny deser z perfekcyjnie ubitą śmietaną. Wystarczy tylko dostosować się do kilku rad, a następnie udekorować nią deser lodowy, przełożyć tort, użyć jako dodatek do szarlotki czy też nadziać nią ptysie.