Starych drzew się nie przesadza, ale storczyki wymagają tego przynajmniej raz na kilka lat. Jak przesadzić storczyka, nie uszkadzając korzeni?
O tym czy hodowane w naszych domach storczyki wymagają przesadzenia, często decyduje rodzaj wody, jakiej używamy do podlewania kwiatów. Jeżeli podłoże nawilżamy zwykłą wodą prosto z kranu, zawarte w niej sole mineralne osadzają się na podłożu i szkodzą korzeniom kwiatów. W takiej sytuacji, warto ziemię storczykom wymieniać raz do roku. W sposób naturalny podłoże także ulega degradacji, jałowieje z czasem i wymaga zmian, aby nasze storczyki mogły pięknie i bujnie wyrosnąć. W miarę wzrostu rośliny, w doniczce przestają się mieścić jej korzenie, a to spowalnia wzrost całego kwiatu. Częstym powodem wymiany ziemi w doniczce jest także choroba korzeni, ich gnicie albo atak pasożytów. Ale jak przesadzić storczyka, gdy wszystko z nim wydaje się w porządku, a podlewamy go używając jedynie wody destylowanej? Odpowiedź brzmi: niezbyt często, najlepiej co dwa – trzy lata.
Jak przesadzić storczyka?
Zdaniem ekspertów, idealny moment na przesadzenia to wczesna wiosna. Ważne jest, aby nie robić tego w trakcie kwitnienia rośliny. Warto obserwować roślinę i zdążyć z przesadzaniem zanim wypuści ona nowe pędy. Najpierw delikatnie ściągamy plastikową osłonkę i otrzepujemy korzeń z ziemi. Przycinamy stare korzenie, zostawiając jedynie te zdrowe i młode. Roślinę można zamoczyć w wodzie przed przesadzeniem, dzięki temu korzenie będą bardziej elastyczne. Potem do nowej doniczki wsypujemy specjalne podłoże dla orchidei. To ważne, bo jak przesadzić storczyka do zwykłej ziemi odbije się to z niekorzyścią na jego wzroście i co najważniejsze – kwitnieniu.
Jakie podłoże dla storczyków?
W naturalnych warunkach storczyki nie rosną bezpośrednio w glebie. Ich naturalnym środowiskiem są stare konary drzew, wilgotne skały i ich szczeliny. Żywią się resztkami roślin i pasożytują na nich. Uniwersalna ziemia stosowana do hodowli innych kwiatków w ich przypadku się nie sprawdzi. Dlatego warto zastosować specjalne podłoże przeznaczone dla orchidei i storczyków. W jej składzie musza znaleźć się włókna bambusa, sosnowa kora, torf, węgiel drzewny i resztki mchu. Jeśli mamy dostęp do tych składników warto przygotować takie podłoże samemu.
Korzenie storczyków lubią światło
O tym jak przesadzić storczyka nie decyduje jedynie sposób i rodzaj gleby. Rośliny te, w przeciwieństwie do innych hodowlanych kwiatów, lubią wystawiać swoje korzenie do słońca. Dzieje się tak głównie dlatego, że korzenie biorą udział w fotosyntezie ze względu na zielony barwnik w nich zawarty. Dlatego wybierając pojemnik do hodowania storczyków, najlepiej zdecydować się na przezroczystą doniczkę z dziurkami w dnie, które umożliwią swobodny odpływ nadmiaru wody z podłoża. Na dnie takiej doniczki warto wysypać keramzyt, tak by sięgał mniej więcej 1,5 centymetra nad dno, a dopiero na niego wysypujemy specjalne podłoże.Trzeba pamiętać, aby nie ugniatać podłoża, tylko pozwolić mu swobodnie przesypywać się pomiędzy korzeniami. Świeżo zasadzoną roślinę nie odlewamy od razu. Wystarczy zrobić to najwcześniej na następny dzień.