Ciekawe funkcje w mechanicznych chwytakach do rur

Czasami stworzenie pomysłowego, a zarazem funkcjonalnego rozwiązania (patentu) nie wymaga dużych nakładów. Wręcz przeciwnie – realizacja określonego procesu opiera się niekiedy na prostych, tanich, ale i pomysłowych rozwiązaniach. Chwytaki do rur doskonale wpisują się w tą specyfikę wykorzystania sprzętu budowlanego.

Regulowana głębokość chwytu

Jedną z największych zalet chwytaków do rur jest to, że za ich pomocą można podnosić różne obłe przedmioty z uwzględnieniem zmieniającej się głębokości chwytu. Regulacja ta odbywa się za pomocą prostego, wbudowanego w konstrukcję uchwytu trzpienia, dzięki któremu rura jest chwytania niżej lub wyżej.

Co ważne, ów trzpień (lub jak wolą inni – nakładka) posiada najczęściej specjalną, poszerzaną nóżkę. Dzięki temu rozwiązaniu rura jest dodatkowo stabilizowana. Naturalnie w zestawie z uchwytem istnieje kilka takich wkładek, z których każda różni się od poprzedniej kilkoma milimetrami długości.

Duże spektrum średnic

Niektóre chwytaki do rur posiadają możliwość przenoszenia konstrukcji obłych i okrągłych o mocno zróżnicowanych średnicach. Najlepsze z nich są dostosowane do rur o szerokości zmieniającej się nawet czterokrotnie, to jest od 200 do nawet 800 mm. Jest to zasługą specjalnego mechanizmu zaciskowego, ale też zmiennych szczęk.

Te ostatnie mogą być wymieniane nie tylko w zależności od średnicy i wymiarów transportowanej rury, ale też od materiału, z którego dana rura jest wykonana. Dzięki temu ma się pewność, że mocne, stalowe uchwyty nie uszkodzą rur wykonanych ze słabszych tworzyw.

Łączone uchwyty

Znajdujące się w chwytakach szczęki są ze sobą połączone za pomocą trwałego, metalowego łącznika. Dzięki temu zwiększa się powierzchnia chwytu, a co za tym idzie – również i stabilność całego połączenia. Znaczna długość tych łączników sprawia, że rurę można zamocować w jednym miejscu i to bez ryzyka jej przypadkowego wypadnięcia.

Podsumowując, chwytaki do rur to bardzo pomysłowe i wytrzymałe konstrukcje, które znajdują swe zastosowanie głównie w przemyśle. Można je wykorzystać np. na budowach, ale też m.in. w halach produkcyjnych do transportowania konstrukcji okrągłych o zmiennych średnicach. Dzięki zastosowanym w nich rozwiązaniom, uchwyty te trzymają rurę w sposób pewny i stabilny.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here