Nie ma nic lepszego od pysznych, aromatycznych domowych pierogów. Ich lepienie jest dość czasochłonne, ale warto poświęcić jedno popołudnie na przyrządzenie większej ich ilości, aby móc cieszyć się świeżymi, smakowitymi pierogami z całą rodziną. Tym bardziej, że na drugi dzień można je z powodzeniem odgrzać lub odsmażyć. Będą równie pyszne. Nadmiar pierogów można bez problemu zamrozić i mieć pod ręką w każdej chwili, gdy najdzie nas na nie ochota.
Jak zrobić ciasto na pierogi, by było miękkie, ale nie rozpadło się podczas gotowania? Sekret tkwi w odpowiednich proporcjach składników. Do ciasta pierogowego należy wybrać dobrej jakości mąkę pszenną. Na jeden kilogram mąki przypada ok. pół litra przegotowanej, bardzo ciepłej, ale nie gorącej wody. Oczywiście w trakcie wyrabiania ciasta można nieco modyfikować ilość składników, jeśli masa wydaje się być zbyt twarda lub za bardzo lejąca.
Do wyrabiania ciasta najlepiej nadaje się tradycyjna drewniana stolnica, ponieważ ciasta pierogowe, w przeciwieństwie np. do kruchego, zdecydowanie woli ciepło. Sprawdzi się również mata silikonowa, ponieważ jego powłoka sprawia, że ciasto prawie w ogóle się do niej nie klei, więc nie ma potrzeby ciągłego podsypywania mąką.
Mąkę wysypujemy na stolnicę i robimy na środku małe zagłębienie. Ciepłą wodę dodajemy do mąki stopniowa właśnie w to zagłębienie i zagarniamy nożem tak długo, aż woda wchłonie całą mąkę. Wówczas można przystąpić do wyrabiania ciasta rękami. Początkowo będzie się ono bardzo lepiło, ale powoli zacznie nabierać odpowiednio zwartej konsystencji. Oczywiście można ciasto podsypywać mąką, jeśli jest zbyt kleiste, ale nie należy z tym przesadzać, bo nadmiar mąki sprawi, że całość będzie zbyt twarda.
Idealne ciasto na pierogi powinno być zwarte i klejące, ale niezbyt luźne, bo takie zbyt szybko się rozgotuje. Warto do ciasta dodać łyżkę oliwy z oliwek lub oleju rzepakowego. Niektórzy dodają również jajko, ale nie jest to konieczne. Ciasto pierogowe z dodatkiem jajka zawsze będzie nieco twardsze i zbite. Gdy ciasto jest już wyrobione, należy posypać je mąką i przykryć czystą, suchą ściereczką na czas nadziewania farszem. Jeśli tego nie zrobimy zbytnio zeschnie na powierzchni.
Pierogi nadziewamy dowolnym słonym lub słodkim farszem i układamy na blacie posypanym cienką warstwą mąki, aby nie przywarły do powierzchni. Pierogi zawsze gotujemy we wrzącej wodzie z dodatkiem soli oraz oleju. Najważniejsze jest to, aby pamiętać, by nie gotować zbyt dużej ilości na raz. Jeśli pierogi będą miały zbyt mało przestrzeni, posklejają się przez ugotowaniem i popękają. Najlepiej jest gotować kilka sztuk za jednym razem i wyciągać je z wody łyżką cedzakową. Gotowanie nie trwa długo. Na średniej wielkości pierogi wystarczy ok 5- 8 minut od momentu wypłynięcia pierogów na wierzch. Pierogi układamy na durszlaku lub sicie, aby pozbyć się nadmiaru wody, a następnie delikatnie przekładamy na półmisek. Warto zawsze polać pierogi odrobiną tłuszczu (topionego masła lub smalcu), aby się nie posklejały.