Jak zrobić masę solną?

Masa solna jest świetnym tworzywem, które idealnie nadaje się do zabawy. Wraz z dzieckiem możecie stworzyć własne zabawki. Dodatkowo będą one ekologiczne. Wykonanie mieszanki masy solnej jest doskonałą okazją na wzmocnienie relacji z dzieckiem i twórcze spędzenie czasu. Jak się robi masę solną? Sprawa jest prosta. Wystarczy przygotować odpowiednie składniki i przejść do jej stworzenia.

Przepis na masę solną
Aby zrobić masę solną nie musisz mieć specjalnych zdolności. Wystarczy, że wykorzystasz jedynie trzy łatwo dostępne składniki, które z pewnością posiadasz w swojej kuchni. Są nimi mąka, woda oraz sól. W kolejnym kroku będziesz musiała połączyć składniki w odpowiednich proporcjach. W przypadku mąki i soli jest to stosunek 2 do 1. Oznacza to, że na dwie szklanki mąki musisz dosypać jedną szklankę soli. Aby z tej mieszaniny dało się uformować figurki, wystarczy, że dolejesz do niej wody. Powstała w ten sposób masa musi być zbita. Nie może przyklejać się do palców ani się rozklejać. Dzięki tak stworzonej mieszance mąki, wody i soli możesz wraz ze swoją pociechą tworzyć różne figurki. Zabawa z wykorzystaniem masy solnej z pewnością przyniesie obustronne korzyści i będzie doskonałą okazją na radosne spędzenie czasu. Dodatkowo pobudzi ona kreatywność Twojego dziecka, która jest niezwykle ważnym elementem w procesie rozwoju.

Jak suszyć masę solną?
Gdy figurki będą już gotowe, warto dodatkowo je wysuszyć. Dzięki temu będziesz mogła wraz z dzieckiem powiesić stworzone formy na ścianie bądź umieścić na półce obok ulubionej zabawki Twojej pociechy. Pierwszym sposobem będzie wysuszenie figurki z masy solnej na powietrzu. W tym celu umieszcza się je na płaskiej powierzchni. Metoda ta należy do czasochłonnych, ale jest też najbezpieczniejsza. Kolejny sposób wiąże się z wykorzystaniem piekarnika. Przy zastosowaniu tej metody, powinnaś nagrzać piekarnik do temperatury nieprzekraczającej 70. stopni Celsjusza. W przypadku, gdy piekarnik jest gazowy, warto dodatkowo pozostawić niedomknięte drzwiczki. Jeśli jednak jest to piecyk elektryczny, uchylenie drzwiczek nie będzie konieczne.

Ciekawostki o masie solnej
Przygotowana przez Ciebie masa może być przechowywana w lodówce i to nawet przez kilka dni. Wystarczy owinąć ją foliowym woreczkiem. Brzegi po jej schłodzeniu mogą okazać się nieco wyschnięte, jednak po dolaniu paru kropel wody, mieszanka będzie nadawać się do ponownego formowania twórczych kształtów. Masa solna powszechnie uważana jest za plastelinę pochodzenia naturalnego. Jej właściwości są podobne, a w dodatku jej skład jest w 100% naturalny. Oznacza to, że jest bezpieczna dla Twojego dziecka i może okazać się wspaniałym substytutem chemicznej plasteliny. Co więcej, zamiast wykonywać masę wraz z dzieckiem, możesz pozwolić mu wykazać się samodzielnością. Wystarczy przygotować odpowiednie proporcje i pozwolić działać. Pod okiem czujnej mamy dziecko może poczuć się dumne i samodzielne. Kolejnym plusem będzie doskonalenie zdolności manualnych Twojej pociechy. Po wszystkim powstałe figury możecie pofarbować. W tym celu wystarczy wykorzystać farbki plakatowe bądź akrylowe. Dobrym pomysłem do nadawania barw powstałym kształtom mogą okazać się flamastry czy pisaki żelowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here