Rozmnażanie - co warto wiedzieć?

Wydaje się, że rozmnażanie płciowe nie powinno mieć tajemnic przed człowiekiem współczesnym. W końcu już dawno seks przestał być tematem tabu w społeczeństwie i nie ma problemu z dojściem do odpowiednich informacji. Często jednak ludzie po tą wiedzą nie sięgają. Mają teraz szansę się zrehabilitować i poznać odpowiedzi na pytania takie jak: Jak dochodzi do zapłodnienia? Co decyduje o płci dziecka? Kiedy jest największa szansa na zapłodnienie?

Jak dochodzi do zapłodnienia?
Podczas orgazmu z męskiego prącia wydobywa się sperma. Najważniejszym „składnikiem spermy są plemniki. Sperma ma zazwyczaj objętość 4 do 6 mililitrów podczas jednej ejakulacji. W tej ilości mieści się zazwyczaj do 500 milionów plemników. Są więc dosyć małe, ale bardzo ruchliwe. Składają się ze stosunkowo długiego ogona i główki, która to transportuje DNA. Ich celem jest dotarcie do jajowodu i zapłodnienie tam komórki jajowej.

Czy jest możliwe zapłodnienie komórki jajowej przez więcej niż jeden plemnik?
Nie, gdyż komórka jajowa kiedy zostanie zapłodniona wytwarza specjalną osłonkę, która zapobiega dostaniu się kolejnego plemnika.

Dlaczego często żaden z plemników nie dociera do komórki jajowej?
Dzieje się tak z powodu licznych przeszkód, które czyhają na plemniki. Przede wszystkim zwycięzca musi przetrwać w kwasowym środowisku pochwy. Dalej musi przebić się jeszcze przez barierę śluzu blokującego szyjkę macicy. Co ciekawe, w trakcie dni niepłodnych nawet najbardziej silny nie przebije tej bariery.
Sama jednak 15-centymetrowa droga do tej błony zajmuje plemnikom kilka godzin. I to mimo tego, że ich początkowa prędkość to 18 km/h.
Jest to naturalny proces selekcji naturalnej, w której przetrwają tylko najsilniejsze geny.

Co decyduje o płci dziecka?
Decyduje o tym właśnie plemnik. Występują bowiem dwa rodzaje plemników. Te przenoszące genotyp X i te przenoszące genotyp Y. Żeńska komórka jajowa ma natomiast zawsze genotyp typu X.
Wszystko więc zależy, który plemnik dotrze do komórki jajowej. Są 2 możliwości połączeń genotypów:
– XX – kobieta
– XY – mężczyzna

Czy można wpłynąć na płeć dziecka?
Plemników w spermie jest na tyle dużo, ze ciężko byłoby je rozdzielić jedynie na te z genotypem X czy Y.
Istnieje jednak nienaukowa teoria, która mówi, że plemniki Y są mniejsze, mniej wytrzymałe ale za to znacznie szybsze. Natomiast plemniki X są duże, silne ale za to wolne.
Przepis więc na chłopca to stosunek seksualny tuż przed owulacją.
Wynika to z tego, że wtedy bariera śluzu opisana wyżej jest najbardziej cienka. Im dalej od owulacji, tym bariera robi się mocniejsza i łatwiej o dziewczynkę.
Warto tu jednak zaznaczyć, że teoria ta nie jest podparta żadnymi dowodami naukowymi.

Udowodniono naukowo za to, że kobiety z bogatszą w związki odżywcze dietą mają większą szansę na urodzenie chłopca.

Kiedy jednak jest największa szansa na zapłodnienie?
Przede wszystkim, żeby doszło do zapłodnienia komórka jajowa musi być dojrzała. Objawia się to właśnie owulacją a co więcej musi być od tego czasu zapłodniona w ciągu 24 godzin. Nie oznacza to jednak, że wszystko co powyżej napisałem to głupoty. Plemniki mogą poczekać na dojrzałą komórkę jajową nawet do 80 godzin. Oczywiście o ile wcześniej udało im się pokonać drogę do jajowodu, gdzie nie mają zbyt sprzyjających warunków. Także najlepiej starać się o dziecko na 2- 3 dni przed owulacją.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here