Sposoby na pranie kurtki puchowej

Często się mówi, że kurtki puchowej nie powinno się prać, aby nie zmieniła swojego wyglądu i wciąż była w dobrym stanie. Jest to bzdura, a kurtkę puchową nawet powinno się prać. Jako że puch jest bardzo dobrym tworem natury, który zapewnia wysoki komfort termiczny i jest wytrzymałym na wiele czynników musimy odpowiednio się o niego troszczyć. W procesie prania kurtki puchowej tak samo ważne jak samo pranie jest jej suszenie. A więc jak prać kurtkę puchową?
Warto pamiętać, że taka kurtka podczas prania będzie pochłaniała bardzo dużo wody, więc prać ją będziemy tylko w pralce z dużym bębnem. Przed samym rozpoczęciem prania kurtki musimy usunąć wszystkie rzeczy znajdujące się w kieszeniach jak i dodatkowe elementy takie jak paski, kaptury czy kołnierz. Rozpinamy wszystkie rzepy oraz guziki. Silne zabrudzenia powinniśmy postarać się usunąć przed samym praniem. Przy pomocy gąbki nasączonej wodą z mydłem. Kurtkę puchową zawsze należy prać odwróconą na lewą stronę. Nie ma tu znaczenia sposób, jaki wybierzemy, czy będzie to pranie ręczne czy w pralce. Jeśli gdzieś jest rozprucie, bądź któryś element jest zepsuty jak na przykład suwak, najpierw należy wszystko naprawić. Ignorując to narażamy się, że pranie spowoduje większe szkody.
Podczas prania ręcznego zaczynamy od włożenia i wymoczenia w letniej wodzie kurtki. Następnie pierzemy ją w około 40 stopniach Celsjusza z dodaniem proszku do prania pierze. Kurtkę ugniatamy jak ciasto jednak nie naciskamy na nią gwałtownie, nie należy jej również wykręcać. Kurtkę puchową trudno jest wypłukać, dlatego tę czynność powinniśmy powtarzać kilkukrotnie. Podczas schnięcia, co jakiś czas wyciskamy wodę z kurtki, ewentualnie odwirować ją w pralce przy 400 obrotach na minutę.
Podczas prania w pralce odwracamy kurtkę na lewą stronę oraz zapinamy suwak. Jako że puch bardzo nasiąka wodą, nie powinniśmy kurtki prać z innymi rzeczami. Najbezpieczniejszy program to ten do prania delikatnych tkanin, przy temperaturze nie wyższej niż 40 stopni Celsjusza. Również powinniśmy używać proszku do prania pierza. Na zakończenie warto odwirować kurtkę przy 400 obrotach na minutę.
Suszenie kurtki puchowej po praniu najlepiej, aby się odbywało w suszarce elektrycznej. Ustawiamy ją na temperaturę nie wyższą niż 40 stopni Celsjusza. Przy temperaturach wyższych istnieje ryzyko przypalenia pierza. Zdecydowanie nie powinniśmy suszyć kurtki na wieszaku, wyciągnie się, przez co zmieni swój normalny kształt. Jeśli nie mamy do dyspozycji suszarki elektrycznej, kurtkę przenosimy na płaską powierzchnię. Równomiernie rozkładamy i rozbijamy wszystkie grudki z pierza. Jednak warto zaznaczyć, że suszenie kurtki puchowej jest procesem bardzo żmudnym. Może zająć nawet kilka dni, ale nie powinniśmy przyśpieszać tego procesu. Puch mógłby wtedy zmienić swoją objętość, przez co kurtka puchowa straci dużo na swoim wyglądzie jak i sprężystości.
Kurtkę puchową bez przeszkód możemy prać w warunkach domowych. Robiąc to dobrze nic się jej nie stanie a sama kurtka wróci do idealnego stanu. Warto jednak pamiętać, że pranie kurtki puchowej jest długim procesem. Warto jednak poświęcić temu czas, jeśli chcemy być zadowoleni z efektów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here