Czego nie robić, kiedy zepsuje się dysk twardy?

Awarie dysków twardych zdarzają się niestety znacznie częściej, niż mogłoby się wydawać. Bardzo wiele osób nawet o tym nie myśli i nie zabezpiecza w żaden sposób swoich danych, a później ma z tego powodu duży problem. Na szczęście często okazuje się, że zepsuty dysk można naprawić albo chociaż odzyskać znajdujące się na nim dane. Można to zrobić samemu przy pomocy rzetelnych internetowych poradników naprawy dysku http://techpolska.pl/na-ratunek-dyskom-twardym/, można też oddać urządzenie do naprawy specjaliście. Czasami jednak idziemy w inną stronę i postanawiamy eksperymentować, co później ma dla nas negatywne konsekwencje. Wobec tego czego nie powinniśmy robić, kiedy zepsuje się nam dysk twardy?

Z CHKDSK-iem trzeba postępować ostrożnie

CHKDSK w wielu przypadkach może okazać się użyteczny, ale jeśli zależy nam na odzyskaniu swoich danych, nie powinniśmy korzystać z niego pochopnie. W ten sposób możemy tylko jeszcze bardziej go uszkodzić i, co gorsza, uczynić dane niemożliwymi do odzyskania. Podobnie z wszystkimi innymi programami i narzędziami do naprawy dysku czy odzyskiwania danych.

Jeśli już chcemy naprawiać dysk samodzielnie, to powinniśmy korzystać tylko ze sprawdzonych, użytecznych programów, na temat których pozytywnie wypowiadają się redaktorzy portali technologicznych http://techpolska.pl/na-ratunek-dyskom-twardym/. Kiedy już wybierzemy właściwy w naszej sytuacji program, należy postępować zgodnie z instrukcją i nie próbować samemu eksperymentować z ustawieniami.

Nie rozbieraj dysku na części pierwsze

Masz jakieś doświadczenie z majsterkowaniem i naprawą elektroniki, ale nie konkretnie z dyskami twardymi? Na pewno ich nie otwieraj, bo tylko im zaszkodzić.

Zarysowywanie pokrywy dysku śrubokrętem czy pokrywanie go odciskami palców to norma w przypadku domowych prób napraw dysku. Ostatecznie więc prawdopodobnie i tak nie odzyskamy danych, tylko utrudnimy pracę profesjonalistom, do których ostatecznie zostanie skierowany dysk.

Nie poleca się także podejmowania samodzielnych prób wymiany talerzy dysku, a tym bardziej wymiany płytki drukowanej. Bardzo rzadko się zdarza, żeby takie operacje zostały przeprowadzone przez amatorów poprawnie, a z racji na budowę współczesnych dysków ta druga w ogóle nie ma szansy na powodzenie.

Niewłaściwe postępowanie z uszkodzonym dyskiem twardym jest prawdziwą plagą. Ludzie słuchają niesprawdzonych porad i mimo braku wiedzy i doświadczenia sami próbują go naprawić, co w rezultacie powoduje spowodowanie dalszych uszkodzeń. Tego typu zachowań należy po prostu unikać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here