Jaki antywirus zainstalować na komputerze?

Aby móc bezpiecznie korzystać z komputera, warto zainstalować oprogramowanie antywirusowe. Komputer bez zainstalowanego antywirusa jest podatny na zagrożenia z sieci. Złośliwe oprogramowanie pobrane z sieci może zniszczyć twój system operacyjny i wszystkie dane jakie masz na nim zapisane. Szczególnie niebezpieczne jest oprogramowanie typu ransomware, które blokuje dostęp do danych i żąda okupu. Mniej kłopotliwym wirusem jest oprogramowanie typu adware, które wyświetla uciążliwe reklamy na Twoim ekranie.

Przed rozpoczęciem korzystania z komputera należy niezwłocznie zainstalować antywirusa. Takie oprogramowanie nie musi cię nic kosztować. Zwykle wystarczają darmowe wersje tych programów. Antywirus będzie działał cały czas w tle i obserwował wydarzenia. Pomimo to twój komputer nie powinien zauważalnie zwolnić. Pozostaje tylko pytanie, jaki antywirus zainstalować. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rozwiązań. Przeanalizujemy krótko kilka z nich, bazując na testach laboratorium AV-Test. Pamiętaj, że skupiamy się na antywirusach dla systemu Windows. Większość szkodliwego oprogramowania jest tworzona pod kątem wykorzystania na komputerach z tym systemem. Oczywiście dobrą praktyką będzie instalacja antywirusa na smartfonach i komputerach z innymi systemami.

W testach AV-Test najlepiej wypadło oprogramowanie V3 Internet Security i Avira Antivirus Pro, które otrzymało 18/18 punktów. Nieznacznie gorszy wynik otrzymały programy McAfee Internet Security, Kaspersky Lab Internet Security i Trend Micro Internet Security.

W domowych zastosowaniach doskonale sprawdzają się też darmowe wersje oprogramowania. Warto zwrócić uwagę na całą ofertę Avast. Za darmo dostajemy moduł do analizy aplikacji i przeglądarki oraz ochrony anti-theft. Jeśli darmowa wersja okaże się niewystarczająca, po pewnym czasie będziesz mógł przejść na wersję premium. Z innych darmowych antywirusów polecamy Avira Free Security Suite. To jeden z najlepszych tego rodzaju programów. Ma doskonałe wyniki w teście AV-Test, wiele funkcji i wygodny interfejs. Dobry poziom ochrony oferuje też oprogramowanie Panda Free Antivirus, BitDefender Antivirus Free Edition i AVG AntiVirus FREE.

Istnieje jeszcze szereg aplikacji dodatkowych, które zajmują się likwidacją bardziej specyficznych zagrożeń. Całkiem możliwe, że będziesz chciał je zainstalować u siebie. Aplikacja Cybereason Ransomfree rozpoznaje ponad czterdzieści różnych ransomware. Inne godne uwagi aplikacje to Ultra Adware Killer i AdwCleaner. Zajmują się one wykrywaniem i usuwaniem szkodników typu adware i potencjalnie niechcianych programów.

Antywirusy zapobiegają zainfekowaniu systemu szkodliwym oprogramowaniem, które może wykradać twoje dane i pieniądze z karty. Oprócz samego zainstalowania antywirusa pamiętaj o jego cyklicznej aktualizacji. Niestety nie ma na rynku antywirusa, który zapewniałby stuprocentową ochronę przed zagrożeniami. Dlatego bądź ostrożny i nie wchodź na podejrzane strony internetowe, ani nie pobieraj niepewnego oprogramowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here