Rekrutacje pracowników w Warszawie

Z badań przeprowadzonych wśród polskich pracodawców wynika, że aż 8 na 10 firm w naszym kraju doświadczyło problemów z rekrutowaniem pracowników. Szczególnie dotyczy to przedsiębiorstw działających w Warszawie – w stolicy praktycznie nie ma bezrobocia, jest za to ostra rywalizacja o specjalistów czy nawet szeregowych pracowników bez żadnych wyjątkowych kwalifikacji. Jeśli sam od dłuższego czasu masz poważny problem z prowadzeniem rekrutacji pracowników w Warszawie, to w naszym artykule znajdziesz kilka sposobów, jak to zmienić.

Postaw na niestandardowe metody rekrutacji

Na coraz bardziej konkurencyjnym rynku zatrudnienia firmy nie mogą sobie pozwalać na to, aby biernie czekać na podania kandydatów. Jeśli ograniczasz się tylko do regularnego publikowania ogłoszeń o pracę na popularnych portalach, w dodatku nie dbając o atrakcyjną treść i formę, to nic dziwnego, że masz poważne problemy z rekrutacją pracowników w Warszawie. Twoje ogłoszenia po prostu giną w natłoku innych ofert i nie docierają do osób, które mogłyby być nimi rzeczywiście zainteresowane.

Zamiast więc powielać ten sam nieskuteczny schemat, zacznij sięgać po kreatywne, niestandardowe metody rekrutacji. Może to być np. scouting, czyli wyjście do pracowników z marką przedsiębiorstwa – na przykład pojawienie się firmy na targach kariery, targach branżowych, rozdawanie drobnych upominków i ulotek potencjalnym kandydatom pod uczelniami wyższymi etc.

Innym sposobem, po który chętnie sięga dziś branża IT, są wewnętrzne szkolenia. Firmy zapraszają na nie młode talenty, które mają okazję poznać działalność przedsiębiorstwa „od środka” oraz nauczyć się czegoś nowego. Osoby prowadzące szkolenie oczywiście bacznie zwracają uwagę na to, kto spośród uczestników najlepiej rokuje i zasługuje na to, aby np. odbyć płatny staż czy od razu otrzymać propozycję zatrudnienia.

Nie skupiaj się tylko na wynagrodzeniu i benefitach pozapłacowych

Częstym błędem popełnianym przez firmy prowadzące rekrutacje pracowników w Warszawie jest przeświadczenie, że jedynym kryterium wyboru oferty jest wysokość wynagrodzenia oraz dodatkowe benefity. Owszem, każdy chce dobrze zarabiać, natomiast w wielu branżach pracownicy zwracają uwagę także na inne kwestie, w tym m.in.:

  • możliwość rozwoju zawodowego,
  • prestiż przedsiębiorstwa,
  • realizowane projekty,
  • atmosferę w miejscu pracy,
  • opinie o pracodawcy, jakie można znaleźć w Internecie,
  • elastyczny czas pracy,
  • możliwość wykonywania pracy zdalnie,
  • jasne warunki zatrudnienia,
  • klarowna ścieżka awansu zawodowego,
  • atrakcyjność biura, łatwość dojazdu do pracy różnymi środkami lokomocji.

Warto zatem poszukać swojej przewagi nad konkurencją w tych obszarach, które także mają duże znaczenie dla kandydatów, natomiast mogą mocno wyróżnić ofertę pracodawcy. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy nie możesz sobie pozwolić na ciągłe podnoszenie wynagrodzeń i wiesz, że pod względem czysto finansowym nie masz szans przebić każdej oferty złożonej przez konkurencyjne firmy.

Rozważ skorzystanie z outsourcingu kadr

Outsourcing kojarzy się przede wszystkim ze współpracą B2B z różnego rodzaju podwykonawcami – na przykład biurami księgowymi, dostawcami materiałów etc. Tymczasem na popularności sukcesywnie zyskuje outsourcing kadr, który stanowi bardzo dobrą odpowiedź na problemy rekrutacyjne pracodawców.

Jeśli firma nie jest w stanie w krótkim czasie uzupełnić wakatów, to powinna rozważyć inną formę wzmocnienia zespołu – jest nią właśnie outsourcing. Pozwala on szybko zwiększyć wydajność przedsiębiorstwa i np. terminowo zrealizować zlecenie czy przyjąć duże zamówienie, które zapewni oczekiwane zwiększenie przychodów.

Z outsourcingu kadr korzysta coraz więcej branż – już nie tylko budowlana, ale coraz częściej także IT, w której znakomicie sprawdza się idea budowania zewnętrznych zespołów specjalistów odpowiedzialnych za częściową realizację np. systemów informatycznych.

Zatrudnij profesjonalną agencję HR

Nie ma lepszej wskazówki dla pracodawcy, który zmaga się z problematyczną, długą i kosztowną rekrutacją pracowników w Warszawie. Profesjonalna agencja HR rozwiąże ten dylemat praktycznie od ręki, proponując swojemu klientowi opracowanie i wdrożenie odpowiedniej strategii pozyskiwania pracowników. Może to być np. headhunting, który jest doskonałym wyborem w sytuacji, gdy celem jest zatrudnienie wysokiej klasy specjalisty, managera, dyrektora czy osoby na inne odpowiedzialne stanowisko.

Wybierając agencję pracy zwróć uwagę przede wszystkim na zakres jej oferty, doświadczenie w obsługiwaniu klientów z Twojej branży, a także na opinie dotychczasowych klientów. W Warszawie pod tym względem wyróżnia się Verita HR – agencja rekrutacyjna rekomendowana przez 97 proc. klientów biznesowych oraz 90 proc. pracowników.

Verita HR specjalizuje się w rekrutacji na rzecz firm z sektora finansów, bankowości inwestycyjnej oraz IT. Agencja pozyskuje również pracowników dla centrów usług wspólnych BPO i SSC.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here