turystyka Stanići

Stanići to niewielkie, rybackie miasteczko, które jest oddalone o około 4 km od chorwackiego miasta Omiša. Liczy około 300 mieszkańców. W czasach starożytnego Rzymu było to miejsce zamieszkiwane w większości przez rybaków i rolników. Obecnie jest to miasteczko typowo turystyczne, które jest chętnie odwiedzane przez turystów będących na urlopie. Stanići jest to miejscowość, która jest jedną z najbardziej naturalnych i dzikich miejscowości Chorwacji. Uwielbiane przez ludzi głównie ze względu na przepiękne widoki oraz naturalne otoczenie.

Źródło: https://www.poprostukasia.pl/stanici/

Klasztor Franciszkanów

Spędzając urlop w Stanići nie można pominąć tak wyjątkowego zabytku, jakim jest monumentalny klasztor zakonu franciszkańskiego Braci Mniejszych. To miejsce należy do prowincji dalmackiej – Najświętszego Zbawiciela. Dany obszar został uznany jako prowincja religijna dopiero w 1735 roku. Czym wyróżnia się ten klasztor na tle innych? Przede wszystkim swoim prostym stylem architektonicznym. Praktycznie w całości wykonany jest z kamienia, a na szczycie można zaobserwować czerwoną dachówkę. Posiada wąskie okna, które znajdują się w drewnianym obiciu.

Sportowe atrakcje

Stanići to miejsce, które jest idealne do uprawiania różnych odmian sportu. Wybierając się na wakacje w ten rejon, czekają nas nie tylko spacery po malowniczym miasteczku, ale też niezwykłe krajobrazy podczas wycieczek rowerowych, po lokalnych trasach. Obejmują one zarówno teren miejski, jak i leśny. W trakcie takiej wyprawy, możemy podziwiać przepiękne widoki pól lawendowych oraz gajów oliwnych. Jeżeli szukamy większych wrażeń, powinniśmy wybrać się w góry. Czeka na nas wiele szlaków, które są odpowiednie do trekkingu.

Gdy uwielbiamy sporty wodne, powinniśmy rozważyć rafting na rzece Cetina. Taka forma rozrywki to świetna zabawa, która dodatkowo dostarcza ogromną dawkę adrenaliny. Jeżeli warunki pogodowe będą odpowiednie, z pewnością będzie to niezapomniana przygoda pośród lasu.
Riwiera

Kulinarna podróż

Chorwacja to idealne miejsce dla turystów, którzy uwielbiają kosztować pyszności. Dany region słynie z kuchni śródziemnomorskiej, zjemy tam pyszne ryby i owoce morza. Kolejnym podstawowym elementem kuchni dalmackiej jest oliwa oraz zioła. Spędzając urlop w Chorwacji koniecznie musimy skosztować dań regionalnych, a w szczególności gregady. Co to takiego? Jest to gulasz rybny gotowany na bulionie, który bazuje na białym winie, cebuli, pietruszce, czosnku, ziemniakach, kaparach i solonych sardelach.

Zobacz też: http://www.tolkfolk.pl/transseksualizm-czy-to-choroba/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here