Szybka nauka

Wiele osób decydujących się na naukę nowego języka obcego lub rozpoczynając nowy kierunek studiów, chciałoby możliwie szybko przyswoić jak największą ilość materiału.
Każdy szuka sposobu jak szybko się uczyć, żeby efekty nauki było widać od razu.
Niestety, nie ma złotego środka. Ludzie są różni – jednym wystarczy przeczytać raz materiał, aby zapamiętać wszystkie szczegóły, inni potrzebują wielokrotnych powtórzeń, aby zapamiętać najważniejsze informacje.

Jeśli jednak zastanawiamy się jak szybko się uczyć, warto trzymać się kilku zasad, które mogą nam pomóc.

Kiedy rozpoczynamy naukę, ważne jest aby w pokoju panował porządek, podobnie jak na biurku, przy którym siedzimy. Pozwoli nam to skupić się na tym co czytamy, a bałagan nie będzie nas rozpraszał.

Bardzo ważne jest to, aby uczyć się regularnie i systematycznie. Jeśli zdecydowaliśmy się na naukę języka obcego, ważne jest, aby poświęcić mu czas codziennie. Chociaż 15 minut, z których nie możemy zrezygnować w ciągu dnia.

Zaplanujmy naszą naukę, zanim ją rozpoczniemy. To, ile słówek mamy się nauczyć, czy jaką zasadę gramatyczną zapamiętać.

Planowanie materiału, którego mamy się nauczyć, jak również regularne i systematyczne powtarzanie, to najlepszy sposób na szybką i efektywną naukę. Nie możemy zapominać o robieniu przerw – zwłaszcza jeśli mamy do przyswojenia sporą część materiału. Krótkie odpoczynki pomiędzy poszczególnymi etapami, pomogą nam zapamiętać to, co powtarzaliśmy do tej pory.

Chociaż 10 minut relaksu, wyjście na spacer lub aktywność fizyczna doda nam energii na dalszą część nauki, która nam pozostała.

Niezmiernie istotne jest również to, żeby podczas nauki powtarzać nowe słowa na głos. Pozwoli to na zapamiętanie dużo większego zakresu słownictwa, w dużo szybszy sposób.
Warto robić odręczne notatki, zapisywać to, co chcemy zapamiętać. Wiele badań udowadnia, że informacje, które zapisaliśmy na papierze – nie komputerze, pozwala nam na szybsze zapamiętanie materiału.

Często zastanawiamy się dlaczego nauka idzie nam tak opornie, siedzimy kolejną godzinę przy książkach, a efektów brak.

Warto wtedy odpuścić sobie naukę i wrócić do niej za parę godzin lub następnego dnia.
Zmęczeni niczego się nie nauczymy, a krótka przerwa – chociażby w postaci drzemki pozwoli nam się zregenerować i zyskać nowe siły na później.

Wielu ludzi wieczorami jest na tyle zmęczona, że marzy tylko o pójściu spać – takie osoby powinny zdecydowanie zaplanować naukę na wcześniejszą porę lub ranek, kiedy ma najwięcej siły.

Bywają też osoby, które dopiero wieczorem odżywają, spokój i cisza nocna sprawiają, że łatwiej im się skupić.

Zastanówmy się które usposobienie jest nam bliższe i zaplanujmy naukę w zgodzie z własnym organizmem.

Znajdźmy również motywację, coś co pozwoli nam chętniej wracać do nauki.

Wielu osobom zależy na awansie, który zapewni im biegła znajomość języka obcego. Ktoś inny zakochał się w obcokrajowcu, z którym nie potrafi nawiązać kontaktu przez barierę językową.

Warto szukać powodu do nauki. Pomoże nam to szybko zdobyć potrzebną wiedzę i da powody do dumy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here