Wilgoć w kuchni

Kuchnia to pomieszczenie, w którym często pojawia się nadmierna wilgoć. Widać ją w szczególności w okresie jesienno-zimowym, gdy zamykamy okna, by nie wpuszczać do domu zimnego powietrza. Nadmierna wilgoć nie wróży jednak niczego dobrego. Jak ją zredukować? Pomoże dobry okap kuchenny!

Nadmierna wilgoć w kuchni

W trakcie przygotowywania potraw w kuchni powstaje sporo pary. Widać ją wtedy na oknach, na których pojawia się skroplona woda. W ciągu cieplejszych dni wystarczy otworzyć okno i przewietrzyć kuchnię. Sprawa komplikuje się jesienią i zimą.

Wietrzenie kuchni w okresie grzewczym nie zawsze jest efektywne – wprawdzie możliwe jest wtedy usunięcie wilgoci z kuchni, jednak przez otwarte okno do domu dostaje się również chłodne powietrze, a ponadto smog, gdy dom zlokalizowany jest w miejscu, w którym poziom zanieczyszczeń jest wysoki. Wówczas dobrym wyborem będzie montaż okapu kuchennego, który jest elementem wentylacji mechanicznej.

Okap w kuchni – zneutralizuje wilgoć

Wprawdzie zamontowanie okapu w kuchni nie jest obowiązkiem właściciela domu, to jednak na taki sprzęt decyduje się wiele osób. Okap kuchenny jest bardzo pomocnym urządzeniem, ponieważ nie dość, że pozwala na zneutralizowanie zapachów powstających podczas gotowania, to jeszcze redukuje nadmiar wilgoci.

Aby okap mógł rzeczywiście dobrze poradzić sobie z parą wodną, konieczne jest wybranie odpowiedniego modelu. Co kupić? Oto porady przygotowane przez serwis www.okapy.info.

Dobry okap do kuchni – wyciąg czy pochłaniacz?

Okapy kuchenne to pełna gama modeli do wyboru, dlatego można dopasować je specjalnie do swoich potrzeb, wyglądu kuchni, a także miejsca jego montażu.

Dostępne w sprzedaży okapy dzieli się na dwie kategorie:

  • wyciągi
  • pochłaniacze

Wyciąg to okap kuchenny, który wchodzi w skład systemu wentylacyjnego w budynku. Jest on podłączany do pionu wentylacji, dlatego możliwe jest wtedy odprowadzanie par i zapachów z kuchni na zewnątrz. Takie okapy działają bardzo efektywnie w eliminacji wilgoci – po prostu usuwają ją z budynku.

Pochłaniacz to z kolei okap, który wyposażony jest w zestaw filtrów. Jego zadaniem jest oczyszczanie powietrza i jednoczesne wyłapywani nadmiaru wilgoci. Pochłaniacz nie musi być podłączany do instalacji wentylacyjnej, więc można zamontować go w dowolnym miejscu. Jest on wprawdzie mniej efektywny niż wyciąg, jednak razem z nim także można skutecznie zadbać o jakość powietrza w kuchni.

Jak kupić dobry okap do kuchni?

Poza rodzajem okapu kuchennego przy jego zakupie należy także zwrócić uwagę na parę innych ważnych kwestii:

  • Miejsce montażu okapu – może być on zamontowany jako przyścienny, sufitowy, a nawet blatowy.
  • Wydajność pracy okapu – określa ona, jak dużo powietrza okap może odprowadzić lub przefiltrować w ciągu godziny. Wydajność powinna być większa wtedy, gdy kuchnia ma dużą powierzchnię.
  • Liczba biegów w okapie – dobry okap powinien mieć kilka biegów, aby można było łatwo dopasować intensywność jego pracy do ilości par i aromatów.
  • Głośność pracy okapu – Im okap będzie pracować ciszej, tym bardziej komfortowo będzie się z niego korzystało.
  • Oświetlenie w okapie kuchennym – praktyczne oświetlenie pozwala na podświetlenie przestrzeni podczas przygotowywania posiłków.
  • Sterowanie okapem – przyciski mechaniczne, dotykowe, wybrane modele mają również piloty.

Podsumowanie

Nadmierna wilgoć w kuchni może prowadzić do pojawienia się pleśni, a tym samym może być niebezpieczna dla zdrowia. Aby ją zmniejszyć, warto pamiętać nie tylko o regularnym wietrzeniu kuchni, ale również o zamontowaniu w niej okapu kuchennego. Razem z nim można łatwo usuwać nadmiar par i zapachów powstających w kuchni w trakcie gotowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here