Druga strona narzędzi ERP

Nie ulega wątpliwości, że aplikacje ERP to świetne narzędzie pracy, dzięki któremu można nie tylko współdzielić pliki, ale też udostępniać je pomiędzy wieloma różnymi pionami i to za pomocą rozbudowanej bazy danych. Na tym jednak możliwości oprogramowania ERP się nie kończą.

Kontrola pracowników

Tak, ERP działa najczęściej w dwie strony. Oznacza to, że pracownik ma pełną kontrolę nad udostępnianymi mu danymi, które – co ważne – są przesyłane w czasie rzeczywistym. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że oprogramowanie ERP może kontrolować również samego pracownika. Dzięki temu jego praca jest efektywniejsza i nie generuje tak wielu kosztów.

Na czym zatem owa kontrola ma polegać? Za pomocą odpowiednich narzędzi można monitorować, kiedy wybrana osoba przesłała odpowiedni plik, jak długo nad nim pracowała, a także które z przydzielonych jej zadań były dla niej najtrudniejsze. Na podstawie tych informacji można stworzyć coś na wzór profilu pracownika, by móc lepiej wykorzystywać jego możliwości w kontekście rozbudowanego pakietu zadań.

Czas pracy, czyli co można robić przed komputerem?

Nowoczesne oprogramowanie ERP pozwala również na dokładną kontrolę tego, co pracownik robi w danym momencie. Dla przykładu, może ono ograniczyć dostęp do danych zapisanych na zewnętrznych nośnikach pamięci. Co więcej, można w ten sposób określić, jakie strony może pracownik przeglądać.

Ciekawym rozwiązaniem jest rejestr otwieranych aplikacji, dzięki któremu można – przynajmniej w pewnym zakresie – sprawdzić, co pracownik robi pomiędzy realizacją określonych projektów. W ten sposób można dowiedzieć się np. tego, jak długo dana osoba przesiadywała na FB, czy też przeglądała nic nie znaczące informacje w Internecie.

Przerwa – jak ją zorganizować?

Dzięki aplikacjom ERP możliwe jest też zorganizowanie czasu wolnego. Informacja o przerwie może zostać np. wyświetlona w postaci specjalnego komunikatu. Co ważne, w trakcie przerwy oprogramowanie ERP nie będzie zbierać informacji o tym, co dany pracownik przegląda.

Podsumowując, nowoczesne aplikacje ERP to funkcjonalne narzędzia, które nie tylko usprawniają pracę pracownika, ale też pozwalają na jego precyzyjną kontrolę przez pracodawcę. I choć dla wielu osób może się to wydawać mocno kontrowersyjne, to niestety – takie realia panują na dzisiejszym rynku pracy.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here