Na czym dokładnie polega USG żył

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że usg żył jest nieinwazyjnym badaniem diagnostycznym, które umożliwia ocenić stan żył czy tętnic. Lekarz będzie mógł dzięki temu wykryć ewentualną niedrożność spowodowaną np. zmianami miażdżycowymi.

Doppler kończyn dolnych – wskazania do wykonania badania

Należy mieć świadomość, że najbardziej istotnymi wskazaniami do wykonania omawianego badania są podejrzenia zmian miażdżycowych w tętnicach czy innych naczyniach krwionośnych. Doppler żył kończyn dolnych pozwala dokładnie zbadać przepływ krwi, a także różnego rodzaju zmiany w obrębie tętnic podobojczykowych, tętnic szyjnych czy narządów jamy brzusznej. Godny uwagi jest fakt, że wskazaniem do wykonania badania są także guzy nowotworowe.

Doppler żył kończyn dolnych – jak wygląda badanie?

Warto wiedzieć, że usg żył w najprostszym możliwym ujęciu będzie polegało na wykorzystaniu do celów diagnostycznych efektu Dopplera. Należy zaznaczyć, że głowica aparatu dopplerowskiego, która będzie przyłożona do ciała pacjenta wyśle falę ultradźwiękową przenikającą ciało. Następnie odbije się ona od cząstek krwi, które znajdują się w ruchu i powróci do wspomnianej głowicy. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że sygnał będzie przesyłany do aparatu ultrasonograficznego rejestrującego ewentualne zmiany częstotliwości fali dźwiękowej. Z kolei wynik omawianego badania będzie przedstawiony w formie obrazu na monitorze.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Doppler kończyn dolnych jest nieinwazyjny i bezbolesny. Ponadto pacjenci nie muszą szczególnie przygotować się do omawianego badania. Należy oczywiście zdjąć ubranie z miejsc, do których będzie przykładana głowica aparatu dopplerowskiego. W kolejnym etapie pacjent będzie musiał położyć się na kozetce. Lekarz przyłoży specjalną głowicę aparatu do skóry posmarowanej żelem. Jak zostało już wspomniane wcześniej obraz odbitych fal ultradźwiękowych będzie widoczny na monitorze. W ten prosty sposób lekarz może na bieżąco oceniać stan naczyń krwionośnych, a także przepływ krwi. Godny uwagi jest fakt, że badaniu dopplerowskiemu będzie towarzyszył dźwięk przepływu krwi. Należy mieć świadomość, że wszystkie zmiany w szumie będą również bardzo istotną wskazówką dla lekarza, że w danym miejscu dzieje się coś niepokojącego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here