jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu?
fot. Pexels.com

Zatrzymanie wody w organizmie wygląda mało atrakcyjnie – czujemy się ociężale i bez energii. Dlaczego płyny magazynują się pod skórą? Jak sobie poradzić z nadmiernym nagromadzeniem się płynów w organizmie? 

Przeczytaj też: http://www.jestemprzytobie.pl/zatrzymanie-wody-w-organizmie/

Objawy retencji wody w organizmie 

Po czym poznać odkładanie się wody w naszym organizmie? Jeśli cierpimy na tę przypadłość, możemy zaobserwować częste wzdęcia, obrzęk brzucha i twarzy oraz opuchliznę pod oczami, nóg, kostek i stóp. Co więcej, mogą występować wahania wagi i sztywność stawów. 

Powody zatrzymania wody w organizmie 

Za magazynowanie wody podskórnej może odpowiadać kilka czynników. Mogą to być między innymi zaburzenia hormonalne występujące podczas menstruacji lub ciąży. Za retencję wody odpowiada także dostarczanie do organizmu dużej ilości sodu, który jest odpowiedzialny za wzdęcia i opuchliznę ciała. Leki przeciwbólowe, obniżające ciśnienie, stosowane przy chemioterapii czy antydepresanty również mają właściwości zatrzymujące płyny. Podobnie schorzenia związane z sercem, żyłami i tarczycą mogą mieć znaczący wpływ na zwiększone magazynowanie wody. 

Jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu? 

Jeśli poziom wody długo nie wraca do normalności, powinniśmy zasięgnąć porady lekarskiej. Farmakologicznie podskórnych płynów możemy się pozbyć, między innymi zażywając tzw. diuretyki, które mają właściwości moczopędne. Retencję wody można także zwalczyć poprzez właściwą dietę opartą na niskim spożyciu soli oraz produktach bogatych w magnez i potas równoważących poziom sodu w organizmie. Są to między innymi banany, pomidory czy awokado. Warto też suplementować witaminę B6. Nadmiaru płynów w ciele można się również pozbyć przez częste picie wody. Ta zasada może się wydawać dość nielogiczna, jednak w rzeczywistości jest w niej dużo racji. Jeśli przyjmujemy spore ilości wody, nasz organizm nie odczuwa potrzeby jej magazynowania na trudniejsze chwile. Tak więc im więcej pijemy płynów, tym więcej ich usuwamy z naszego ciała.

Zobacz także: http://www.tolkfolk.pl/na-czym-polega-badanie-ultrasonograficzne/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here